FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - PETROLUL 2-0

FOTO și VIDEO Atacanţii lui Dinamo şi-au făcut treaba şi au învins Petrolul, scor 2-0 » Essombe, gol la debut

Articol de GSP - Publicat sambata, 22 august 2015 20:06

Dinamo a învins pe teren propriu Petrolul, scor 2-0, după golurile lui Essombe şi Gnohere.

Vezi meciul în format liveTEXT

DINAMO - PETROLUL 2-0
A marcat:
Essombe '19, Gnohere '73
Cartonaş roşu: Rippert '90

Essombe a ieşit la rampă încă de la primele atingeri de balon, iar în minutul 18 a şutat puternic în Pecanha. Camerunezul a deschis scorul la debutul în tricoul "cîinilor" două minute mai tîrziu cu o lovitură de cap, după ce a urmărit o minge a lui Rotariu.

Gnohere a marcat şi el în minutul 73 cu un şut din interiorul careului după o centrare de pe stînga a lui Fai. Dinamo a ajuns la a patra partidă fără gol primit.

După acest joc, "cîinii" urcă pe locul 2, cu 16 puncte la egalitate cu liderul Viitorul, în timp ce Petrolul a rămas ultima cu doar un punct, după ce a fost penalizată cu 6 puncte la începutul sezonului.

ESSOMBE '19

GNOHERE '73

Echipele de start

Dinamo: Cerniauskas – Fai, Nedelcearu, Mevlja, Filip – Vojnovic (cpt), Tîrcoveanu (Palici '57) – Gavrilă (Feussi '72), Rotariu, Matei – Essombe (Gnohere '57)
Rezerve: I. Popescu – M. Popescu, P. Petre, Șerban
Antrenor: Mircea Rednic

Petrolul: Pecanha – Peteleu (Zoubir '46), Benga, Porret, Rippert – D. Bucșa, Ropotan – D. Varga, L. Marinescu (cpt), Farina
(Nepomuceno '77) – Vl. Rusu (Tamuz '46)
Rezerve: Cobrea – Al. Tudose, Altama, Al. Chiriță
Antrenor: Tibor Selymes

Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova), Asistent 1: Dragoş Mihai Iliescu (Craiova), Asistent 2: Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe), Rezervă: Flavius Alin Roşu (Timişoara), Observator LPF: Mihai Stancu (Bucureşti), Observator CCA: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe)

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia