FOTBAL  »  Superliga  »  FC BRAŞOV - PETROLUL 1-1

FOTO şi VIDEO Cosmin Contra ţipă degeaba! Ion Crăciunescu a explicat cele 3 faze controversate din Braşov - Petrolul 1-1

Articol de GSP - Publicat luni, 24 februarie 2014 00:00 / Actualizat luni, 24 februarie 2014 12:07

Petrolul a început returul cu stîngul, 1-1 la Braşov, după ce a primit gol dintr-un penalty la ultima fază a meciului.

VEZI VIDEO CU FAZELE CONTROVERSATE!

La finalul partidei, Cosmin Contra a fost vehement la adresa lui Cristi Balaj: "Şi-a făcut datoria! Nu sîntem lăsaţi să ne batem la titlu!". Centralul din Baia Mare a avut un meci destul de dificil, cu 3 faze controversate.

Eliminarea lui Aganovici

Mijocaşul lui FC Braşov, Adnan Aganovici, a primit al doilea cartonaş galben după o intrare prin alunecare la De Lucas. Faza s-a petrecut în minutul 44. Jucătorul mai primise un cartonaş galben în minutul 28, tot după un fault la De Lucas.

Ion Crăciunescu a comentat la DigiSport decizia lui Cristi Balaj: "Dacă îl prindea cu piciorul în faţă, era un atac întîrziat. Mie mi s-a părut că l-a prins cu genunchiul şi, în consecinţă, nu merita al doilea cartonaş galben".

Captură: DigiSport

Captură DigiSport

Penalty cerut de Petrolul în minutul 60

Hoban a deviat o minge, care l-a lovit apoi în braţ pe Vagner. Imediat, banca Petrolului a explodat, reclamînd că henţul s-a petrecut în careu.

Ion Crăciunescu: "La henţ nu trebuie să se ia în considerare poziţia jucătorului, ci locul de contract, adică locul în care mingea a lovit mîna.
E clar că acolo este o intenţie de a juca mingea cu mîna, e o fază dificilă. Totuşi, din reluări se poate observa că henţ a fost, dar nu penalty, ci lovitură liberă".

Decizia lui Balaj: a lăsat jocul să continue.

Penalty pentru Braşov la ultima fază

În ultimul minut de prelungire Cristi Balaj a acordat un penalty pentru FC Braşov după un fault al lui Geraldo Alves asupra lui Fonseca.

Ion Crăciunescu: "La faza penalty-ului pentru FC Braşov se poate vedea clar că jucătorul Petrolului îl prinde cu un braţ din spate şi îl ţine pe jucătorul de la FC Braşov. E penalty".

Ce a spus antrenorul Petrolului după meci: Cosmin Contra îl face praf pe arbitrul Cristi Balaj: "A făcut ce ştie mai bine! Campionatul s-a terminat, oricum nu eram lăsaţi"

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului