FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - STEAUA 0-1

FOTO și VIDEO Cu copiii pe primul loc » Echipa experimentală a lui Rădoi a învins experiența Botoșaniului, scor 1-0

Articol de GSP - Publicat sambata, 01 august 2015 22:52

Steaua a învins-o pe FC Botoșani în deplasare, scor 1-0, după golul superb din lovitură liberă reușit de Gabriel Iancu.

FC BOTOȘANI - STEAUA 0-1
A marcat: Iancu 2'

Vezi meciul în format liveTEXT

Vezi VIDEO cu golul partidei

Roș-albaștrii au pornit ca din tun, reușind să deschidă scorul încă din minutul 2, cînd Iancu a arătat că-și dorește să îmbrace în continuare tricoul Stelei și a executat perfect o lovitură liberă de la 20 de metri, balonul oprindu-se în plasa porții.

Botoșaniul a încercat să preia frîiele partidei, dar defensiva Stelei, deși foarte tînără, a făcut față cu brio. Nici intrarea vijelioasă a lui Batin în careu și șutul său din finalul partidei n-a reușit să modifice tabela.

Singura fază controversată a venit în minutul 56, cînd moldovenii au cerut penalty la un duel în careu între Toșca și Batin. "Centralul" Alexandru Tudor a lăsat jocul să curgă.

După această partidă, campioana României a devenit lider, cu 8 puncte, însă cu un meci mai mult decît următoarele formații, în timp ce moldovenii au căzut pînă pe poziția a 12-a, cu două puncte.

FC Botoșani: Pleșca - Dimitrov, Ngadeu, Cucu, Acsinte - Vașvari (Cabrera 46'), R. Costin - Batin (Patache 79'), Croitoru, Martinus (Brata 60') - D. Roman
Rezerve: Iliev - Miron, Robertson, Neziri

Steaua: Cojocaru (cpt) - Rîpă, Carp, Toșca, Guilherme - Neagu (Sulley 65'), Tahar - Iancu, Enceanu (Tîrnovan 78'), Grădinaru (Tade 60') - Tudorie
Rezerve: Niță - Filip, Mihalcea, Alcenat

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”