FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - U CRAIOVA 1-0

FOTO-ȘOC Camora era la un metru de Gustavo în momentul executării penalty-ului din prelungiri! » Verdictul specialistului + ironia lui MM Stoica

Gustavo șutează de la 11 metri, Camora îl secondează de la un metru în spate. FOTO: Captură TV Telekom Sport +1   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 05 mai 2018 22:42

CFR Cluj s-a impus în fața celor de la U Craiova, scor 1-0, după ce oltenii au ratat un penalty în prelungirile partidei. Jucători din ambele tabere pătrunseseră metri buni în interiorul careului înaintea executării loviturii de pedeapsă.

În momentul executării loviturii de la 11 metri, 4 jucători clujeni pătrunseseră metri buni în interiorul careului. Camora, fotbalistul care respinge mingea din fața lui Gustavo, era cel mai avansat dintre toți.

Nici oltenii nu au respectat regulamentul. În imaginea de mai sus pot fi observați și doi jucători ai celor de la U Craiova care fură startul.

Marius Avram, arbitrul înfruntării, nu a dictat repetarea execuției, arătând doar corner.

Vezi VIDEO cu faza penalty-ului ratat!

Crăciunescu a dat verdictul

Ion Crăciunescu e de părere că lovitura ar fi trebuit repetată.

"Jucătorii trebuie să fie în afara suprafeței de pedeaspă, la 9, 15 metri de minge. Tot ce nu este așa, este incorect. Cel puțin 90 la sută dintre penalty-uri sunt incorecte și la noi, și peste tot. Este cea mai încălcată regulă din istoria arbitrajului. Până nu vor exista sancțiuni dure, n-ai ce face. N-am văzut în ultimii ani vreun penalty executat ca la carte", a declarat Crăciunescu pentru GSP.ro.

Reacție caracteristică a lui Mihai Stoica

"A bătut și Camora penalty cu Gustavo. Mingea i se întoarce lui Gustavo cu poarta goală, dar Camora i-o suflă. Iar l-au furat "albitrii" pe Petrescu?", a punctat ironic Mihai Stoica, pe facebook, imediat după executarea loviturii de pedeaspă.

Vezi și: VIDEO Victorie norocoasă pentru CFR Cluj cu U Craiova! Oltenii au ratat un penalty în prelungiri