FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - ASTRA 2-1

FOTO Steaua - Astra 2-1 » Diagonală spre titlu

FOTO Raed Krishan +5   FOTO
FOTO Raed Krishan

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 martie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 18 martie 2012 22:59

Steaua a reuşit să o bată pe Astra (2-1) şi să se apropie la cinci puncte de liderul CFR graţie unui golazo reuşit de Pîrvulescu în prima repriză.

Începutul a fost de coşmar pentru stelişti. Laionel a deschis scorul în minutul 12 pentru oaspeţi cu o reluare simplă din doi metri în urma unei centrări de pe dreapta. De aici încolo, Steaua a început urcuşul.

În minutul 21, Rusescu a dat semnalul revenirii: "cap" din 6 metri după un corner şi Bărboianu n-a mai putut să deturneze mingea din drumul spre gol, 1-1! Pe faza meciului a fost scris minutul 34 şi numele lui Pîrvulescu. Printr-un trasor de toată frumuseţea, fundaşul stînga a unit colţul careului de 16 cu vinclul din partea opusă a porţii lui Lung jr. Pînă la final, steliştii au mai presărat trei şuturi în transversală, autori Geraldo (2) si Tanase.

CLICK AICI PENTRU COMENTARIUL LIVETEXT!

Arbitrul partidei: Paul Unimatan (Zalău). Asistenţi: Eduard Dumitrescu (Piteşti), Aurel Oniţa (Constanţa)

Echipe de start:

Steaua: Tătăruşanu - Dănănae, Chiricheş, Geraldo, Pîrvulescu - Chipciu, Bicfalvi, Bourceanu, Cr. Tănase - Tatu, Rusescu
Rezerve: R. Stanca, Iliev, Răduţ, Fl. Costea, M. Costea, T. Bălan, Machado

Astra: Lung jr. - Ov. Mihalache, V. Găman, Ricardo dos Santos - Bărboianu, Takayuki, Ţigănaşu, Tigoianu -  Spadacio - Rui Miguel, Laionel
Rezerve: C. Grigore, J. Morais, Oprsal, B. Pătraşcu, Fl. Pătraşcu, Ologu, B. Rusu