FOTBAL  »  Superliga  »  PANDURII - STEAUA 1-1

FOTO & VIDEO Cronica la Pandurii - Steaua 1-1 scrisă de Cristi Geambaşu » Voleul care ascunde ruşinea

Articol de - Publicat joi, 28 aprilie 2011 00:00 / Actualizat vineri, 29 aprilie 2011 10:19

Pandurii au dominat şi au stăpînit jocul, Steaua a beneficiat de execuţia de excepţie a lui Tănase. E drept fotbalul? Nu, dar cine a pretins asta?

Bosniacul Vranjes trimite primul şut spre poarta lui Tătăruşanu după 5 minute de la debutul partidei. Pandurii arată ca o echipă care vrea şi poate să  joace. Stromajer întăreşte senzaţia după încă două minute, atunci cînd Tătăruşanu reţine în doi timpi. Steaua nu reacţionează imediat, deşi pe teren, în mijlocul acestuia, nu se află frîna numită Bicfalvi, ci eterna speranţă Răduţ. Apoi, Lemnaru (19) se infiltrează printre fundaşii stelişti şi trimite pe jos, dar Tătăruşanu are reflex, plonjează bine, nu ca la meciul cu Dinamo, şi respinge cea mai periculoasă fază a gorjenilor.

Tot Lemnaru
Meciul curge numai spre poarta stelistă, Bonfim greşeşte, era să zic ca un începător, greşeşte, spuneam, în mijlocul careului, mingea e recuperată de acelaşi Lemnaru, care se joacă, se joacă şi îi oferă iar prilejul lui Tătăruşanuă să plonjeze şi să respingă spectaculos. Apărarea roş-albaştrilor cu Geraldo şi Martinovici în centru nu respiră siguranţă, în schimb Pandurii arată bine, ca o echipă care e pe primul loc în clasamentul returului, Steaua arată aşa cum o ştim, dezlînată, cu Bănel inimos şi indisciplinată, cu Tănase lipsit de orizont, cu Maicon mai palid decît în faţa drăguţilor Raţiu şi Viciu. Aşa se face că Gardoş trebuie să recupereze, să centreze şi eventual să şi înscrie, secondat în efort, măcar atît, de Marinescu. Ocaziile vin însă tot dinspre băieţii lui Grigoraş, din nou Lemnaru punînd probleme.

Lecţie de viteză
În minutul 38, Eder Bonfim vrea să centreze şi este pe punctul să trimită mingea în poarta lui Mingote, care priveşte nelămurit cum balonul atinge transversala. La faza imediat următoare, Stromajer îl driblează uşor pe Bonfim, moment care precede faza din minutul 43, cînd se deschide scorul. Lemnaru îl lasă pe drum pe Geraldo, centrează pe jos, iar Stromajer loveşte inteligent cu capul o minge care se duce cuminte în poarta steliştilor. Este 1-0 pentru Pandurii. Echipa mai bună, mai ofensivă. Mai valoroasă, nu zîmbiţi!
Mihai Stoichiţă spune la pauză că ar fi bune trei schimbări pentru Steaua. Poate şi mai multe, zicem noi,  dar nu permite regulamentul. Cîrţu păstrează formula de start, minus Laurenţiu Marinescu, în locul căruia apare Szekely, dar nu schimbă şi dispunerea în teren. Adică tot Maicon în faţă pe post de vîrf veritabil. Comedia tragicomică a erorilor steliste continuă, nu se simte cu Geraldo, Gardoş e prea în faţă ca să repare. Posesia, capitol la care Steaua stă mai bine de regulă, e tot de partea Pandurilor, nu degeaba de vreme ce Grigoraş e fan Barca şi Guardiola.

Bilaşco, încă o şansă. Ce şansă?
Bilaşco (54) intră în locul lui Bonfim, semn că Sorin Cîrţu nu mai are motive să fie prudent şi mizează totul pe cartea atacului. Înscrie şi Steaua, apoi înscriu şi cei de la Pandurii. Nu, nu se pune, fiindcă sînt goluri din ofsaid. Pleaşcă, Băcilă şi Chiricheş împing jocul către poarta lui Tătăruşanu cu tupeul celor care au fost prea aproape de retrogradare pentru a mai fi impresionaţi de criza Stelei. Tănase nu se vede, lui Răduţ i se văd doar tatuajele de pe gît, Latovlevici munceşte, munceşte, dar fazele de poartă se consumă tot la poarta lui Tătăruşanu. Asta pînă în minutul 67, cînd o centrare pluteşte peste apărarea gorjeană, iar Tănase redevine fotbalist vizibil şi prinde un voleu superb care răstoarnă toată logica meciului.

Fusese prima ocazie veritabilă a steliştilor, dar fotbalul nu este o lecţie de justiţie întotdeauna. Se face 1-1, Pandurii îşi temperează apetitul ofensiv, Grigoraş îl scoate pe Stromajer şi îl trimite în loc pe Voiculeţ.  Se simte mirosul fricii de un rezultat pe dos faţă de aspectul meciului, iar reacţia băieţilor lui Grig e omenească. Mai multă prudenţă şi mai puţin risc ofensiv. Cîrţu nu pierde ocazia să o trimită la cratiţă pe Cristina Dorcioman, arbitrul de rezervă al întîlnirii de la Severin, iar partida se duce cuminte către un egal care spune altceva decît povestea meciului. Dar parcă e prima oară cînd se întîmplă aşa?

Tot Lemnaru

VIDEO - Ultimul gol marcat de Tănase a fost în urmă cu 506 zile, în meciul cu Internaţional Curtea de Argeş!

STEAUA: Tătăruşanu - Bonfim, Martinovici, Geraldo, Latovlevici - Marinescu, Gardoş, Răduţ - Nicoliţă, Maicon, Tănase

Rezerve: Stanca, Emeghara, Szekely, Burdujan, Onofraş, Bilaşco, C. Matei

PANDURII: Mingote - Pleaşcă, Vieira, Chiricheş, Grecu - Pintilii, Vranjes, Nistor, Băcilă - Lemnaru, Stromajer

Rezerve: Lazar, Popete, Apostu, Hidişan, Voiculeţ, Brata, I. Rada II

Declaraţii de foc după meci

Gigi Becali: "A fost probabil orgoliul jucătorilor şi ambiţia lor, dar tot Pandurii au avut jocul mai bun. Noi am jucat penibil. Mai bine că s-a întîmplat aşa, nu mai tremur încă 5 etape. Acuma măcar ştiu un lucru, că nu mă mai interesează fotbalul, poate nici nu mă mai uit.  La Steaua trebuie antrenor de antrenor! Se întîmplă ceva la echipă, ceva în neregulă de care eu nu ştiu. Cred că e vorba de debandadă, dacă Bonfim s-a răstit la antrenor cînd a fost scos"

Sorin Cîrţu: "Nu mă pot supăra opiniile lui Gigi, nu pot să îi repar greşelile lui în anii care au trecut. Dacă are motive să ne despărţim poate să o spună faţă în faţă, aşa cum m-a căutat cînd a avut nevoie de mine"

Marius Lăcătuş: "Nu are rost să vorbim de cum a jucat Steaua în prima repriză, mai ales că nu au avut nici o ocazie. Putem spune că este un egal norocos prin execuţia excepţională a lui Tănase"

Mihai Răduţ: "Cred că s-au acumulat oboseala şi efectul psihologic de după derby, iar asta s-a văzut în jocul nostru. Ne-a mai rămas doar calificarea în cupele europene, iar Cupa a devenit principalul nostru obiectiv"

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”