FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - FC BOTOȘANI 2-0

FOTO + VIDEO "Dubla" lui Salomao tranșează derby-ul cu FC Botoșani » Dinamo conduce cu autoritate play-out-ul

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 mai 2018 23:24

Dinamo s-a impus fără probleme în derby-ul play-out-ului cu FC Botoșani, 2-0, grație "dublei" portughezului Diogo Salomao.

Moldoveanu a ratat prima ocazie a partidei. Lansat ideal de Salomao, atacantul dinamovist a finalizat dezamăgitor, pe lângă poarta lui Pap.

Trei minute mai târziu, oaspeții au împrăștiat panică în apărarea lui Dinamo, iar șutul lui Vlad Achim a izbit bara transversală. Botoșănenii au continuat să fie periculoși, Mihai Roman fiind aproape de gol din lovitură liberă, execuția sa fiind parată însă miraculos de Penedo.

În minutul 34, Diogo Salomao a deschis scorul pentru Dinamo, marcând cu o execuție simplă, la colțul scurt. Faza a fost precedată de o poziție suspectă de ofsaid în care se afla Daniel Popa (detalii despre fază, aici).

Golofca a fost aproape să egaleze în startul reprizei secunde, dar șutul acestuia din careu s-a dus în plasa laterală.

În cele din urmă, tot dinamoviștii au reușit să marcheze, portughezul Salomao reușind "dubla" cu un șut din interiorul careului.

7 goluri
și 5 pase decisive are Salomao în acest sezon

Dinamo conduce cu autoritate play-out-ul, fiind pe primul loc, cu 41 de puncte. De partea cealaltă, FC Botoșani e pe locul secund, cu 32 de puncte.

Dinamo - FC Botoșani 2-0
A marcat: Salomao '34, '53

Dinamo: Penedo - Corbu, Katsikas, M. Popescu, Vl. Olteanu - Hanca, Mahlangu, Nistor - Moldoveanu, Popa, Salomao