FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - FC BOTOȘANI 0-0

Gaz Metan - FC Botoșani 0-0 » Primul meci din play-out fără goluri » Oaspeții au cerut două penalty-uri

Articol de GSP - Publicat duminica, 19 martie 2017 19:50

Gaz Metan și FC Botoșani au terminat la egalitate, 0-0, în primul meci din play-out în care nu s-a marcat.

Vezi AICI liveTEXT

Gaz Metan - FC Botoșani 0-0

Meciul a fost unul echilibrat, în care ambele echipe au avut ocazii, dar niciuna nu a avut precizie în fața porții.

Moldovenii au cerut două lovituri de la 11 metri. În minutul 16, Elek a căzut după un duelul cu Zaharia, dar centralul a lăsat jocul să continue. În minutul 28, botoșănenii au cerut iar penalty, după un duel între Rugasevici și Endrick, dar George Rădulescu nu a considerat că e fault.

De remarcat este că Leo Grozavu a stat pe banca celor de la FC Botoșani, deși a anunțat că își dă demisia, în timp ce Golofca a intrat în minutul 80.

După acest egal, Gaz Metan face 24 de puncte și este pe primul loc în play-out, în timp ce FC Botoșani urcă pe 3, cu 17 puncte.

Echipe de start:

Gaz Metan:Greab - Crețu, Trtovac, R. Zaharia, Rugasevici- Tahar, I. Cristea - Munteanu, Eric, Lupu - Sikorski
Rezerve: Marinescu, Buzean, Itous, Romeo, Bic, Petre, Buziuc

FC Botoșani:Cobrea - Ungurușan, Miron, Burcă, Mușat - Cucu, Bordeianu - Endrick, Herghelegiu, M. Roman - Elek
Rezerve: Albuț, Popovici, Vașvari, Golofca, Moruțan, Buș, Kuku

Gaz Metan, primul loc în play-out, nu va pierde poziție indiferent de rezultatul de azi, având 23 de puncte, cu 5 în plus față de Poli Iași. FC Botoșani este pe locul 4, cu 16 puncte, și dacă se va impune azi va urca pe locul 2, până când vor juca cei de la Poli.