FOTBAL  »  Superliga  »  GLORIA BUZĂU

Gloria Buzău-FC Midtjylland 1-1, în ultimul meci amical al "lanternei" din Liga I în Italia

Articol de GSP - Publicat joi, 19 februarie 2009 00:00

Ultima clasată din Liga I, Gloria Buzău, a remizat, miercuri seară, scor 1-1, cu formaţia daneză FC Midtjylland, la care este legitimat şi românul George Florescu, în ultimul meci disputat în cadrul stagiului de pregătire de la Montecatini.

Danezii au deschis scorul în minutul 62 prin Kristiansen, iar Gloria a reuşit să egaleze două minute mai târziu prin Ionuţ Mera, care a reluat cu o lovitură de cap centrarea lui Matei.

La FC Midtjylland, mijlocaşul român George Florescu nu a fost folosit din cauza unei accidentări uşoare. "Nu am putut evolua pentru că sunt uşor accidentat şi nu vreau să forţez. Trebuie să fiu apt pentru începutul campionatului", a afirmat Florescu.

Primul 11 al Gloriei în acest joc Mincă - Vlaicu, Mera, Raţiu, Sandu - Cojocnean, Matei, Teuşan, Ademar - Vigariu, Axente. În repriza secundă au mai evoluat jucătorii: Zimmermann, Pătraş şi Moreira.

În cantonamentul efectuat la Montecatini, formaţia din Crâng a obţinut următoarele rezultate: 3-1 cu Livorno Primavera, 1-0 cu Quarrata Olimpia, 0-2 cu Esperia Viareggio, 1-2 cu SC Lucchesse şi 6-1 cu selecţionata Universităţii din Pisa.

Lotul Gloriei va reveni în cursul zilei de joi în România, urmând să facă escală la Timişoara pentru un amical cu echipa pregătită de Gabi Balint, programat pentru vineri de la ora 18:00.