FOTBAL  »  Superliga  »  PANDURII - URZICENI 0-0

Goluri în cătuşe

Articol de - Publicat duminica, 25 octombrie 2009 00:00

Tacticizat la maximum, meciul de la Tîrgu Jiu a preferat duelurile bărbăteşti şi încrîncenarea în dauna fazelor de poartă

Cînd se întîlneşte Cîrţu cu Petrescu, de obicei tactica zburdă şi spectacolul intră la închisoare. Tiparele n-au fost sparte nici la meciul de aseară, unul zgîrcit şi cu ocaziile, ce să mai vorbim de goluri. Fixată în şuruburi în propria jumătate, gruparea din Tîrgu Jiu s-a împăcat să joace sub presiunea oaspeţilor. O singură dată a fost pericol să se marcheze în prima repriză, la şansa lui Dedu (27).

O clipă să-şi fi întors capul spectatorii, că ar fi ratat cele cîteva faze frumoase ale meciului. Dan Petrescu a cîntărit situaţia şi a mutat din mers, ca la Glasgow, cu Onofraş în avanposturi, sperînd să-i meargă din nou. Era cît pe-aci! Turbo-mijlocaşul ialomiţean a dinamizat atacurile echipei sale, a semnat marile ocazii din repriza secundă, dar tot fără gol s-a terminat cu toate că gazdele au rămas pe final în zece prin eliminarea lui Păcurar (85).

Cîrţu către Augustus: "Du-te după taică-tu!"
Extrem de nemulţumit pe deciziile "centralului" Augustus Constantin, Sorin Cîrţu a cedat nervos în finalul partidei. Antrenorul i-a strigat arbitrului: "Hoţule, du-te după taică-tu!", în timp ce-i făcea disperat semne cu mîinele sugerînd cătuşele (foto), aluzie la faptul că fostul şef CCA, Gheorghe Constantin, se află în arest în dosarul "Mită în fotbal". Augustus nu l-a eliminat pe Cîrţu.

ŞTIRILE MECIULUI:

» În prima repriză, după un fault banal la mijlocul terenului acordat Unirii, Sorin Cîrţu a sărit ca ars de pe banca de rezerve şi a avut un schimb de replici dure cu managerul ialomiţenilor, MM Stoica.

» Titularul buturilor
gorjene, Pedro Mingote, nu a fost aseară nici măcar rezervă. Portarul a acuzat o problemă medicală şi a rămas în fara lotului.

» Glasgow Rangers
, adversara Unirii în Liga Campionilor, nu reuşeşte să iasă din pasa proastă în care se află. Scoţienii au remizat ieri în campionat, pe propriul teren, 1-1 cu Hibernian.

Sorin Cîrţu, antrenor Pandurii
"Am jucat în deplasare, am avut 14 adversari. Augustus are antecedente cu Urziceniul, acum a venit şi-aici să-i ajute"

"Ce semne, dom'le? Eu îi arătam că trebuie să se termine meciul. Dacă aveţi voi altă explicaţie, treaba voastră"

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”