FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - GAZ METAN 5-3

Greu şi pentru arbitri la Rapid - Gaz Metan

Articol de - Publicat marti, 22 noiembrie 2011 00:00 / Actualizat luni, 21 noiembrie 2011 22:18

Kovacs a luat 3 decizii foarte bune, dar a gafat la eliminarea lui Bozo, iar asistentul Nica a validat un gol îndelung contestat de oaspeţi

Partida de aseară nu a fost una deloc uşoară pentru brigada de arbitri. "Centralul" Istvan Kovacs a avut două faze grele pe care le-a judecat aproape perfect. Mai întîi, în minutul 43, a dictat corect penalty şi l-a eliminat pe Ciucă, după ce stoperul medieşean l-a lovit cu piciorul în faţă pe Surdu. Apoi, în minutul 80, la duelul din careul gazdelor dintre Bozovici şi Avram a luat decizia care se impunea, arătînd lovitură de la 11 metri, însă s-a înşelat trimiţîndu-l la cabine pe muntenegrean.

Cea mai importantă hotărîre i-a aparţinut însă asistentului Cristian Nica, la o fază extrem de dificilă, cînd Rapidul a revenit în avantaj. În minutul 81, Pancu a executat o lovitură liberă, Teixeira a trimis cu capul, iar Marcos s-a ferit pentru ca mingea să intre în poartă. Gazul a contestat reuşita alb-vişiniilor, acuzînd că brazilianul se afla în ofsaid, dar şi că balonul nu a depăşit linia porţii în totalitate. Nici măcar reluările TV nu au putut demonstra cu exactitate dacă golul Rapidului a fost sau nu valabil. Dacă în privinţa ofsaidului se pare că Frăsinescu îl ţine în joc pe Antonio, la gol pare mai degrabă că mingea nu a depăşit cu toată circumferinţa linia porţii.

"Meciul a fost prea frumos ca să mă apuc să contest arbitrajul. Oricum, eu nu fac asta niciodată"
Cristi Pustai, antrenor Gaz Metan

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”