FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - PLZEN 1-0

Herea a marcat golul victoriei cu Plzen » Nepreţuit!

Articol de , - Publicat sambata, 05 februarie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 05 februarie 2011 03:01

Rapid a cîştigat al doilea amical din Spania tot datorită golgeterului Herea, fotbalist curtat în aceste zile de Dnepr

Puţin fotbal şi mulţi nervi în amicalul de ieri al Rapidului cu liderul din Cehia. Şumudică a fost nevoit să improvizeze din cauza crizei de efectiv şi în centrul defensivei, cu Grigore stoper, dar şi în linia de atac, unde a urcat Spadacio. Două şuturi semnate Lazăr şi Cesinha, plus un incident pe teren iscat de o intrare energică a lui Olberdam au fost cele mai însemnate momente ale primei reprize.

Şumi a dat recital pe margine, urlînd la jucătorii săi tot meciul. Jocul slab a continuat şi în actul secund, însă a picat golul. De data asta, norocul a fost cu rapidiştii la penalty-uri, Herea transformînd sigur lovitura de pedeapsă din minutul 65 care a decis scorul, lovitură pe care tot el o obţinuse.

Rapid - Viktoria Plzen (Cehia, I) 1-0
A marcat: Herea (65 - pen.)
Rapid: Bornescu - C. Costa, Glauber, N. Grigore, Bozovici - Şt. Grigorie, C. Lazăr, Olberdam, Cesinha - Spadacio, Herea. Antrenor: Marius Şumudică. Au mai jucat: Straton, Ezequias, S. Frunză, Cassio. Ezequias a văzut "roşu" direct în minutul 89, în urma unui fault dur.

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga