FOTBAL  »  Superliga  »  CEAHLĂUL - PANDURII 1-2

Hold-up oltenesc

Articol de GSP - Publicat duminica, 30 august 2009 00:00

Cîrţu şi ai lui le-au stins lumina nemţenilor, ajunşi la 3 eşecuri din 3 partide acasă în acest sezon

Cu un moral excelent după victoria de la Mediaş, de etapa trecută, moldovenii au început tare întîlnirea de aseară, sperînd în obţinerea primului succes acasă în acest campionat. Forminte însă a fost blocat în două rînduri (6, 9) de Mingote. Gorjenii au acceptat dominarea şi au preferat să lovească pe contraatac. Tactica lui Cîrţu a dat rezultate. În minutul 20, o incursiune a lui Grecu l-a obligat pe Roheţki să-l faulteze în marginea careului, iar Martinovici a transformat lovitura liberă cu un şut la vinclu: 0-1! Replica gazdelor a venit după doar 3 minute, cînd Doicaru a reluat în plasă din 6 metri, apoi jocul şi-a pierdut ritmul şi s-a stins.

Chiar dacă "Flocea" şi-a muştruluit elevii la pauză, partea secundă a fost începută mai bine de olteni. Stromajer (47) a tras primul semnal că oaspeţii nu se mulţumesc cu puţin, apoi Nalaţi (53) şi-a dus echipa în avantaj cu un "cap" în poarta lui Savu. Nemţenii ar fi putut reveni în meci, dar penalty-ul obţinut după henţul lui Rusu a fost ratat de Fabbron (69). Finalul a fost incendiar, însă Mingote şi Martinovici au oferit siguranţă şi trei puncte imense cu care Sorinaccio a urcat lîngă podium.

"Trebuia penalty şi eliminare"
La faza din minutul 20, la care Roheţki l-a faultat pe Grecu în poziţie de ultim apărător, "centralul" Paul Unimatan a dictat lovitură liberă în favoarea oaspeţilor, transformată în gol de Martinovici, nu şi eliminare pentru portarul Ceahlăului. "Arbitrul trebuia să dea penalty, nu lovitură din afara careului, şi să-l trimită la cabine pe Roheţki! Nu vreau să spun mai multe, pentru că am cîştigat", a acuzat Cîrţu, susţinut şi de observatorul Mircea Salomir.