FOTBAL  »  Superliga  »  FC BRAȘOV - DINAMO 0-1

Iarba verde de afară

Articol de - Publicat luni, 19 octombrie 2009 00:00

Golul lui Andrei Cristea a adus victoria lui Dinamo şi a arătat că elevii lui Ion Marin se simt mai bine în deplasare decît în Ştefan cel Mare

Pe teren şi din birouri, Braşovul a încercat să sape o prăpastie în care să o împingă pe Dinamo: şicane pentru fani, valuri cu arbitrii, specularea avantajului psihologic al celor şase puncte luate "cîinilor" sezonul trecut, inclusiv alungarea titlului din Ştefan cel Mare.

Iureş din start
Oamenii lui Viorel Moldovan au continuat pe gazon presiunea construită asupra roş-albilor în zilele precedente întîlnirii. Şi n-au aşteptat decît fluierul de start spre a se năpusti peste bucureşteni! Cătălin Munteanu (7) a deschis balul cu un şut respins de Djakaridja Kone, apoi tot el a pus o minge pe capul lui Zaharia (11), dar balonul s-a dus pe lîngă poartă. Acelaşi finalizator şi în minutele 20 şi 25, cu Dolha şi Scarlatache respingînd eroic din careul mic!

Flanc de plastilină
Dinamo a preferat să stea la cutie şi să răsufle uşurată la fiecare raid al rivalilor, în special pe propriul flanc stîng, unde cuplul Pulhac - Alexe a fost creat parcă din plastilină. A mizat doar pe sclipirile gleznei lui Adrian Cristea ori pe infiltrările lui Andrei Cristea. Scenariu favorabil, căci ultimul va rupe echilibrul tabelei, cu capul, după o centrare perfectă marca Torje (26). Iar apoi va pune un balon şi pe transversală: lob de manual de la 16 m (28)! O istorie a primei reprize scrisă în 180 de secunde!

Forcing inutil
După pauză, Braşovul a ieşit la luptă cu toată artileria grea. Şi a dus jocul numai în jumătatea alb-roşie, dar iureşul ardelean n-a mai putut schimba soarta punctelor. Abrudan (57), Zaharia (61), Măldărăşanu (69), Ilyeş (81) şi Roman (88) au trecut pe lîngă 1-1, o remiză pe care poate ar fi meritat-o! Dar Dinamo, economicos, a răspuns cu stilul eficienţei maxime, care a transformat-o într-o trupă înspăimîntătoare pentru orice gazde: 3 victorii în deplasare şi o remiză în cele cinci deplasări de pînă acum!

Andrei Cristea la Tribuna Zero
Autorul singurului gol în partida pe care Dinamo a cîştigat-o la Braşov, Andrei Cristea, va fi în această seară invitatul lui Ovidiu Ioaniţoaia în cadrul emisiunii Tribuna Zero, la Europa FM. Cei care doresc să-i adreseze întrebări atacantului dinamovist pot suna la numărul 0372 069 599 în intervalul orar 22:30-23:30.

"Îţi vine să-ţi bagi picioarele în el de fotbal după un asemenea meci. M-am săturat de cîte ocazii am avut în acest început de sezon. Arbitrajul lui Balaj m-a dezamăgit"
Viorel Moldovan, antrenor FC Braşov

Braşovenii au tras 22 de şuturi!
Deşi au pierdut cu 0-1 în faţa lui Dinamo, braşovenii i-au surclasat pe "cîinii" la toate capitolele. Elevii lui Viorel Moldovan au tras nu mai puţin de 22 de şuturi la poarta lui Dolha, dublu faţă de dinamovişti. Mai mult, "stegarii" au avut 9 oportunităţi de a marca, cu 4 mai multe decît echipa din Ştefan cel Mare. (Marian Gheorghiescu)

"Roşu" pentru Ezequias?
Dinamoviştii au luat foc în startul reprizei secunde, cînd fundaşul brazilian Ezequias i-a aplicat un cot în nas lui Gabriel Torje, chiar sub ochii "centralului" Cristi Balaj. Micuţul mijlocaş al lui Dinamo a avut nevoie de îngrijiri medicale, fiindu-i aplicat un bandaj care să îi stopeze hemoragia nazală. Şi gazdele au cerut o eliminare în minutul 87, cînd au solicitat ca Tamaş să primească al doilea galben după un fault la Zaharia. (Eduard Apostol)

Săptămîna decisivă pentru Ando
Telenovela "Andone la Dinamo" s-ar putea termina săptămîna aceasta! Aşa cum a anunţat Gazeta de duminică, şefii "cîinilor" se află zilele acestea în Dubai pentru a discuta cu şeicul lui Al Ahli rezilierea contractului lui Ando. Nemulţumiţi de rezultatele "Fălcosului", şefii arabi i-au găsit deja înlocuitor, iar partida de astăzi, cu Emirates, ar putea fi ultima pe banca lui Al Ahli pentru antrenorul român.

FLA
SH

S-a rupt Pulhac!
Fundaşul stînga al roş-albilor, Cristi Pulhac, s-a accidentat în minutul 42 al partidei de aseară şi ar putea rata partida din Europa League cu Galatasaray. Pulhac s-a lovit la genunchiul stîng într-un duel cu un fotbalist al Braşovului şi n-a mai putut continua, fiind înlocuit după doar două minute de Zie Diabate. (Eduard Apostol)

Markovici spre Dinamo
Roş-albii s-au interesat de posibilitatea de a-l achiziţiona pe fundaşul sîrb de la Gaz Metan Mediaş, Zarko Markovici. Gigantul de 2,04 metri va fi monitorizat pînă la sfîrşitul turului de dinamovişti, alături de colegul său Paul Pîrvulescu, urmînd ca negocierile dintre cele două formaţii să înceapă în perioada de mercato din iarnă. Dinamoviştii vor să îi aconteze pe cei doi, după ce atacantul Cristi Bud, fotbalist dorit cu insistenţă de "cîini", a fost cumpărat de CFR Cluj. (Eduard Apostol)

L-au fentat pe "Vamă"
Suporterii dinamovişti care au făcut deplasarea la Braşot au reuşit să intre în stadion, deşi nu au achitat garanţia de 10 euro per scaun cerută de preşedintele ardelenilor, Dinu Gheorghe. Cei 300 de ultraşi au fost ajutaţi de suporterii "cîinilor" din Ardeal pentru a-şi procura tichete la tribuna a II-a. Susţinători roş-albilor au fost lăsaţi să intre pe Stadionul Tineretului, dar fără însemnele clubului.

Ştirile meciului
- Suporterii braşoveni i-au luat peste picior pe Adrian Cristea şi pe Cristi Pulhac. "Prinţule, dă-ne şi nouă numerele de telefon ale fetelor cu care ai ieşit!", i-au strigat aceştia lui Cristea, în timp ce lui Pulhac spectatorii de la tribuna I îi cîntau ostentativ "Steaua e numai una".
- Galeria dinamovistă i-a înjurat în permanenţă pe conducătorii Cristi Borcea şi Vasile Turcu. Ultraşii "cîinilor" n-au uitat nici de războaiele cu Dinu Gheorghe sau Dumitru Dragomir.
- MIHAI ROMAN (24 de ani) a revenit pe teren după o lună de absenț ă cauzată de o ruptură la gamba stîngă suferită în partida cu Ceahlăul.