FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA

Încă 300.000 pentru Bokila! Becali insistă pentru vîrful african » Cît cer ploieştenii ca să îl lase la Steaua

Jeremy Bokila e ţinta numărul 1 a Stelei.
Jeremy Bokila e ţinta numărul 1 a Stelei.

Articol de , - Publicat miercuri, 01 mai 2013 00:00 / Actualizat marti, 30 aprilie 2013 20:35

Mihai Stoica a negociat la Bucureşti cu Dan Capră, acţionarul majoritar de la Petrolul, transferul la Steaua al congolezului.

Insistenţa Stelei îl face transferabil pe Jeremy Bokila. Africanul, cel mai în formă atacant din România, cu 8 goluri marcate în 2013, nu mai constituie doar o intenţie de transfer a roş-albaştrilor. Becali a pronunţat o ofertă, 700.000 de euro, pe care prahovenii au respins-o, catalogînd-o "jignitoare". Dar Gigi l-a delegat pe Mihai Stoica să continue negocierile cu şefii Petrolului.

MM s-a întîlnit zilele trecute cu Dan Capră, principalul acţionar al "lupilor galbeni". Capră a confirmat pentru Gazetă întrevederea cu Stoica, dar neagă tratativele pentru fotbalistul african: "Am avut cu totul alte subiecte de discuţie!".

Conducătorul Petrolului a întărit însă ceea ce Cosmin Contra pronunţase în weekend, consolat cu ideea că este posibil să-şi piardă jucători importanţi pînă la startul campionatului următor: "Oricare fotbalist al Petrolului este de vînzare, nu există jucător netransferabil! Singura condiţie e să apară oferta corespunzătoare, cu preţul corect".

Suma corectă în cazul lui Bokila ar fi un milion de euro, potrivit prahovenilor, cu 300.000 de euro peste cît a propus Gigi. Capră a pronunţat faţă de MM preţul acesta şi continuă tratativele cu Steaua.

Petrolistul n-ar vrea însă să oficializeze tranzacţia în acest moment, chiar dacă va conveni pentru aceasta, pentru a nu tensiona atmosfera din jurul echipei sale într-un moment în care "lupii" luptă pentru poziţia a doua în campionat şi sînt angrenaţi şi în semifinalele Cupei României, iar Steaua e privită drept rivalul principal din Liga 1.

"Ne-a costat 600.000!"
Becali a povestit de ce Dan Capră nu acceptă oferta de 700.000 de euro şi cere mai mulţi bani: "I-a zis lui MM că ei au cheltuit 600.000 de euro pînă acum cu suma de transfer a lui Bokila şi cu banii pe care i-au plătit jucătorului şi că nu e de acord să facă profit doar 100.000 de euro. Să vedem, poate mai pun ceva, vreo 50.000 de euro".

Se contrazice cu MM
Steaua are de ales între Bokila, pe care Petrolul îl evaluează peste oferta lui Becali, şi un al stranier propus de către Mihai Stoica. Gigi a explicat cum i-a argumentat managerului preferinţa pentru congolezul: "MM mi-a zis de un atacant de 29 de ani, liber de contract şi care vrea o înţelegere pe două sezoane. Spune că el garantează cu capul pentru acest fotbalist. I-am zis "Băi MM, de ce să garantezi cu capul cînd putem să-l luăm pe Bokila, pe care-l aleg eu?". Oricum, atacantul lui MM m-ar costa, cu totul, 1,5 milioane de euro în doi ani, iar cu Bokila aş cheltui 1,5 milioane în trei ani".

Nu e tuns corespunzător! :)
Bokila, cu 15 goluri în acest sezon, e în cea mai bună formă din cariera lui, dar asta nu e de ajuns ca să-l mulţumească pe deplin pe Becali: "Am văzut cum e tuns şi eu la Steaua nu accept aşa ceva! O să-i spun cînd o să-l întîlnesc prima oară să-şi schimbe stilul". Congolezul în vîrstă de 24 de ani are o creastă înconjurată de alte mici semne realizate tot cu maşina de tuns.

"E posibil să ajungem la o înţelegere cu Petrolul. Capră a zis că acolo doar el decide şi că Walter n-are nici o treabă!" (Gigi Becali)

1,88 metri măsoară Bokila, cu cinci centimetri mai puţin decît Nikolici, cel mai înalt jucător de atac al Stelei

Citește și:
Elena Rybakina, „Lady in Red” la Antipozi » Ședință foto cu trofeul de la Australian Open
Tenis
Elena Rybakina, „Lady in Red” la Antipozi » Ședință foto cu trofeul de la Australian Open
„Mai mult decât nenorocit!” » Gigi Becali, rafală de insulte după victoria cu Csikszereda: „A vrut să-mi ia viața! Prin faptele lui, putea muri un om”
Superliga
„Mai mult decât nenorocit!” » Gigi Becali, rafală de insulte după victoria cu Csikszereda: „A vrut să-mi ia viața! Prin faptele lui, putea muri un om”
Noul transfer de la FCSB, „camuflat” pe Arena Națională » Becali dezvăluie cum l-a luat: „Știți ce mi-a zis Mirel Rădoi despre el?”
Superliga
Noul transfer de la FCSB, „camuflat” pe Arena Națională » Becali dezvăluie cum l-a luat: „Știți ce mi-a zis Mirel Rădoi despre el?”
Cristi Chivu, o nouă conferință altfel: „Joi seara am adormit și fiica mea m-a trezit. M-am speriat, am crezut că...”
Campionate
Cristi Chivu, o nouă conferință altfel: „Joi seara am adormit și fiica mea m-a trezit. M-am speriat, am crezut că...”
„Dacia Duster pentru bogați”. Noul SUV a atras atenția VIDEO&FOTO
Profit.ro
„Dacia Duster pentru bogați”. Noul SUV a atras atenția VIDEO&FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Decizie ȘOC: Ana Maria Bărbosu a rămas fără medalia olimpică de la Paris! Informația care ZGUDUIE sportul românesc

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (60)
mateiserban
mateiserban  •  02 Mai 2013, 19:26
Postat de luciann pe 01 Mai 2013, 11:49

Sa fie oare Marc Janko atacantul ala de care tot pomenesc astia!? Daca e asa ar fi super pentru Steaua insa ma indoiesc ca au bani de el! Cat despre Bokila acesta trebuie sa confirme nu sa dea cate doua goluri cu Viitorul si gata e bun de LC! Asa si Hamza in primul an "rupea" si intre timp a intrat in anonimat! Noi avem nevoie in LC de certitudini nu de promisiuni care au "dansat doar o vara" ca sa zic asa!

marc jancko e superclass. e greu sa vin ala steaua, iar daca vine in romania probabil ca s-ar rata, indiferent la ce echipa. si asa a ajuns de la o cota uriasa la "rezerva la trabzon", sigur, din mai multe motive

agb87
agb87  •  01 Mai 2013, 22:56

cred ca nu mai are rost sa mai citesc gsp. pe mine ma intereseaza doar de Petrolul si aici de Petrolul nu se scrie decat de transferurile inchipuite de becaliotii astia de ziaristi...

robert1205
robert1205  •  01 Mai 2013, 15:35

Jeremy Bokila e fotbalist iat Nikolici o pasare de noapte.

Vezi toate comentariile (60)
Comentează