FOTBAL  »  Superliga  »  AMICAL

Între bine şi rău

Articol de , - Publicat vineri, 25 ianuarie 2008 00:00

După două înfrîngeri a venit o remiză. Dinamoviştii şi-au schimbat în bine atitudinea, au fost agresivi, dar fazele decisive au fost tratate pueril

Al treilea amical din Cipru, doar egal, 2-2, cu coreenii de la Gyeongnam. Faţă de meciurile trecute au apărut cîteva elemente pozitive. Mai multă atitudine şi agresivitate, capacitate de efort remarcabilă la mulţi dintre jucători, forţă de a reveni pe final de meci, cînd scorul era potrivnic.

Nu au lipsit însă durerile de cap. Lipsa concentrării în momentele decisive sau la pasa ce ar fi putut hotărî un gol, superficialitate. Dinamo a avut 11 ocazii de a marca şi a fructificat doar două, în vreme ce asiaticii au punctat la ambele situaţii pe care şi le-au creat! De aici un egal care a mai alinat puţin din durerea primelor două eşecuri din Cipru, dar care nu are darul să liniştească.

De bine. Claudiu Niculescu a marcat. Boştină e omul care creează cele mai multe faze periculoase, contribuind şi la primul gol. Torje a contribuit la reuşita lui Claudiu, a încercat să mai facă şi alte faze, la una încercînd să treacă printre 6 adversari. Criticaţi şi numiţi "pisicuţe" la partidele precedente, roş-albii au ţinut să demonstreze că pot fi şi agresivi, dominînd clar de astă dată un adversar inferior fizic.

De rău. Neatenţie mare. Şi în atac, şi în apărare. Două mingi pierdute aiurea la mijlocul terenului au condus la singurele ocazii ale asiaticilor, care s-au şi materializat. În prima repriză a mers banda stîngă, în a doua banda dreaptă. Niciodată amîndouă! Jucătorii par să nu asculte sfaturile de pe margine ale lui Ţălnar, care îşi pierde vocea la fiecare meci.

Dinamo - Gyeongnam 2-2 (1-1)
Au marcat: Niculescu (19), Vranjkovici (88) / Chun Soo (33), Kai Lee (83)
Dinamo - prima repriză: Lobonţ - Todorovski, Moţi, Şt. Radu, Muşat - Mărgăritescu - Torje, Ad. Cristea, Boştină - Cl. Niculescu, Dănciulescu
Dinamo - repriza secundă: Lobonţ - Stoican, L. Goian, Scarlatache, Pulhac - Boştină, Ropotan, Mărgăritescu (54 Vranjkovici), C. Munteanu - Fl. Bratu, L. Ganea
Antrenor Cornel Ţălnar

Cum s-au marcat golurile dinamoviştilor:
- Claudiu Niculescu (19) a fructificat din apropiere mingea respinsă de portarul advers la capul lui Torje
- Vranjkovici (88) a executat cu dreptul o lovitură liberă de la 16 metri, jucătorii din zid au respins, iar sîrbul a înscris, fără preluare, cu stîngul

199 de minute i-au trebuit lui Dinamo pentru a reuşi primul gol în cantonamentul din Cipru

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”