LIGA 1    •   STEAUA - OŢELUL 2-1

Invitaţie » CSA cheamă STEAUA înapoi în Ghencea » "Gazonul e bun de joc"

Ovidiu Ioaniţoaia

Steaua, victimă a arbitrului Dumitru, dar și a ei înseși!

Aşa arată azi gazonul de pe Ghencea Foto: MApN

Luni, 03 Octombrie 2011

Steaua a primit din partea Clubului Sportiv al Armatei invitaţia pentru a se întoarce să joace în Ghencea.

Într-un comunicat remis astăzi de Clubul Sportiv al Armatei se anunţă că "stadionul este pregătit să găzduiască meciuri de fotbal. CSA, administratorul de drept al Complexului Sportiv Ghencea, imobil aflat în proprietatea publică a statului, doreşte ca echipa de fotbal Steaua Bucureşti să joace în continuare pe stadionul din Ghencea".

Totuşi, cei de la club pun şi cîteva condiţii pentru ca "roş-albaştrii" să revină acasă: "să achite datoriile către statul român, în valoare de 2.444.462 lei, conform obligaţiilor asumate [...], reprezentînd chiriile lunare, penalităţi la plata chiriilor şi contravaloarea utilităţilor".

Pînă în acest moment, Gigi Becali a refuzat revenirea, Steaua evoluînd la Constanţa, Buzău, Ploieşti şi Cluj. Primul meci pe care "militarii" îl pot disputa în acest sezon în Ghencea ar putea fi derby-ul cu Rapid de pe 24 octombrie. În acest moment, meciul ar urma să se joace pe Naţional Arena.

În comunicat, administratorul susţine că gazonul este într-o stare foarte bună după lucrărire de întreţinere efectuate. "Refacerea terenului de fotbal s-a realizat prin plantarea seminţelor de gazon, a căror achiziţionare a costat aproximativ 8.000 lei (echivalentul a circa 2.000 euro) şi prin priceperea tehnicienilor militari în întreţinerea corespunzătoare a gazonului. În prezent, stadionul este pregătit să găzduiască meciuri de fotbal", se spune, printre altele, în invitaţie.

Citeşte AICI tot COMUNICATUL

În galeria foto de mai jos poţi vedea imagini de azi cu stadionul din Ghencea!

Comentarii (68 ) Adaugă comentariu

dantomix  •  03 Octombrie 2011, 21:28

de antrenament, instalatie de nocturna, gazon cu incalzire, magazine "Steaua", etc. In afara de CRF Cluj nu mai exista alt investitot (patron de club) in Romania care sa fi investit sume de bani atat de importante in stadion si anexele lui.....mai ales atunci cand stadionul si anexele sunt INCHIRIATE !!!! Te rog respectuos sa citesti legislatia cu privire la obligatiile care revin proprietarilor / chiriasior !!!! Multumesc anticipat. Cu stima..... EU

magicasteaua  •  03 Octombrie 2011, 20:23

Postat de zadkiel pe 03 Octombrie 2011, 15:34

De unde sa ia Puiu-Cascheta si tiganul Oprea-UNPR voturi din alta parte, ca ei nu au in acest moment nici 1% cu toate ca ai vazut la televizor ca ofera zilnic 3 paini la o gramada de sarmani numai cu conditia sa devina membrii UNPR?! Acele painii oferite de zilnic de tiganul OPREA, sunt din produse cu banii din inalta coruptie politica, sunt bani furati din avutia nationala ! STELISTI SPUNETI NU LUI OPREA (in curand Ministru de Interne) -UNPR-MISCAREA POPULARA! Daca mafiotii astia mai castiga in 2012 iar puterea, Romania se va prabusi in cea mai crunta criza economica din istoria ei!

cine crezi tu ca ii voteaza pe aia? hai sa fim seriosi.....nu cred ca poporul roman e chiar atat de....... Oricum am ramas surprins sa vad ca in unele judete (de ex. cluj) pdl are undeva la 50% in sondaje. E incredibil!

euu1  •  03 Octombrie 2011, 20:11

MA CAC PE TINE UDREA SI PE SAMUILA !!!! LINGAII SEFI AI LUI GIGI SI AI STELEI< FACETI PROPAGANDA NON-STOP SI ZI DE ZI!!!!!!

zadkiel  •  03 Octombrie 2011, 19:16

Postat de adrianmusss pe 03 Octombrie 2011, 18:05

SPER CA ECHIPA VOASTRA SA DISPARA, SI STEAUA , SI DINAMO.

Fraierul asta are doua postari si este sclavul tiganului infect Oprea, fost sef al Mafiei personale a lui Bombonel si actual mafiot de cinste din Miscarea Populara-PDL-UNPR! SA TE SPANZURI BINE IMPREUNA CU CEI CARE TE PLATESC!

neaga1900  •  03 Octombrie 2011, 18:44

Postat de adrianmusss pe 03 Octombrie 2011, 18:05

SPER CA ECHIPA VOASTRA SA DISPARA, SI STEAUA , SI DINAMO.

Stai pe aproape -baga pui pebtru frustati! Sunt gratis!

adrianmusss  •  03 Octombrie 2011, 18:05

SPER CA ECHIPA VOASTRA SA DISPARA, SI STEAUA , SI DINAMO.

zadkiel  •  03 Octombrie 2011, 17:08

Iată cum se prezintă palmaresul CSA Steaua, după 58 de ani de existenţă: Jocuri Olimpice - 86 medalii (26 aur, 31 argint, 29 bronz) Campionate Mondiale - 403 medalii (116 aur, 152 argint, 135 bronz) Campionate Europene - 506 medalii (137 aur, 187 argint, 182 bronz) Cupe Mondiale - 79 medalii (27 aur, 28 argint, 24 bronz) Cupe Europene - 120 medalii (30 aur, 33 argint, 57 bronz) Campionate Mondiale Militare - 284 medalii (58 aur, 106 argint, 121 bronz) Jocuri Balcanice - 2382 medalii (1095 aur, 801 argint, 486 bronz) Campionate Naţionale - 7483 titluri (5153 seniori, 545 tineret, 1785 juniori) Cupa României - 465 cupe

zadkiel  •  03 Octombrie 2011, 17:11

Postat de sicilianu_86 pe 03 Octombrie 2011, 16:58

Esti machedon cumetre sau buzoian de il lingi in c..u..r pe oieru Becali a?

Nu-l plac dar juridic in problema stadionului are dreptate! Raspunde la doua intrebari simple: 1.In mintea ta chiriasul are obligatia legala (Codul Fiscal) sa plateasca impozitul pe terenuri si cladiri? 2. De ce Tiganul Oprea si generalii au falimentat toate sectiile sportive ale Stelei? Tu esti un pusti cordit, incult si neinformat, dar noi, cei din galeria 1977-1989, mergeam si la meciurile Stelei de: rugby, handbal, baschet, hochei, polo, si ne incurajam echipa!

sicilianu_86  •  03 Octombrie 2011, 16:58

Postat de zadkiel pe 03 Octombrie 2011, 16:43

POSTAC UNPR PLATIT DE OPREA ! MARS CU TIGANUL TAU INFECT DE AICI!

Esti machedon cumetre sau buzoian de il lingi in c..u..r pe oieru Becali a?

zadkiel  •  03 Octombrie 2011, 16:53

Postat de saviola2_8 pe 03 Octombrie 2011, 16:49

nu ma intereseaza de voturi de poltica de altce treburi, ma intereseaza ca steaua sa revina in ghencea, ma doare in cot de alte stadioane terenuri si alte raha turi , steaua are o singura casa si ea este GHENCEA.Macar sa avem noi un joc si parcrus bun in europa ca ne putem muta pe arena nationala pt jocurile din europa nu e prb insa steaua trebuie sa joace in ghencea in felul asta vom fi mai puternici.Ghencea inseamna traditie si rezultate inseamna mult din istoria noastra asa ca nu mai aberati cu terenuri prin pipera.Sa`si faca cyoby echipa proprie sa vanda sateaua si sa isi ia noua echipa in pipera sau unde vrea el iar o data cu el sa va ia si pe voi `fanii` lui sau pupincu ristii.

Saviola gresesti! De ce Oprea si generalii au distrus toate sectiile sportive ale Stelei care ne-au adus atatea bucurii? Ai uitat cand mergeam cu toata galeria la hochei, handbal, baschet, polo, rugby etc si acum Oprea le-a distrus pe toate? Codul fiscal este clar! Proprietarul plateste impozitul pe teren si cladiri si nu chiriasul! De ce institutile statului roman au admis sa se incheie acest contract ilegal!?? La anul, in 2012 , UNPR lui Oprea care ne-a gonit din Ghencea si a distrus toata istoria sportului stelist, scrisa cu litere de aur de sportivii nostrii, va pleca la lada de gunoi a istoriei cu 1% si ne intoarcem acolo sa facem curatenie!