FOTBAL  »  Superliga  »  "U" CLUJ - VICTORIA BRĂNEŞTI 2-3

Ivan cel groaznic » Arbitrul Ionel Ivan a stricat meciul U Cluj - Brăneşti 2-3

Articol de GSP - Publicat marti, 19 octombrie 2010 00:00

Prin deciziile sale, arbitrul brăilean a bulversat meciul de ieri după-amiază Vezi rezumatul partidei "U" Cluj - Victoria Brăneşti 2-3! (video)

În prima repriză a fost samba. În cea de-a doua s-a dansat căluşarii, pe ritmuri dictate de "centralul" Ionel Ivan.

Clujul a început perfect. Machado l-a întors ca la bloc pe Marincău şi a şutat sec, pe colţul scurt, bătîndu-l pe un Bordeanu năuc (12). Niculescu, cu o foarfecă de senzaţie, a ratat desprinderea (16). Boştină a centrat perfect, pe 6 metri, unde l-a găsit liber pe Machado. Cu capul, brazilianul a făcut 2-0 (34). Oprea a redus diferenţa de lîngă un Cvirik visător (43), dar golul a părut întîmplător.

După pauză, Ivan a acordat uşor penalty-ul care i-a adus Brăneştiului egalarea, apoi ilfovenii au forţat şi au scos şi golul 3. Nicoară i-a depăşit lejer pe Unguruşan şi Balde, după care l-a executat, printr-un şut sub bară, pe Huţan (75). Sub şoc, Clujul n-a reuşit să revină, cedînd ciudat un joc pe care l-a avut în mînă.

Trei faze dubioase

- min. 28: Nicoară a săltat mingea peste Cvirik, slovacul a lovit mingea cu mîna. Ivan a lăsat jocul să continue, deşi putea dicta penalty
- min. 55: Simion a căzut după un duel cu Cvirik la limita careului mic. Ivan a acordat 11 metri, pe reluările GSP TV nu se vede infracţiunea
- min. 80: Marincău l-a "deposedat" în propriul careu pe Niculescu folosindu-se de antebraţ, Ivan a lăsat jocul să continue