FOTBAL  »  Superliga  »  PANDURII - STEAUA, VINERI, 20:30, ANTENA 1 ŞI LIVEVIDEO PE GSP.RO

Kapetanos, Huntelaar al Stelei!

Pantelis Kapetanos, Kapetanos, Steaua

Articol de , - Publicat joi, 25 martie 2010 00:00

Într-un studiu realizat de IMScouting, referitor la cei mai buni marcatori din Europa, din postura de rezervă, Kapetanos e numărul 1, în vreme ce olandezul e al 6-lea

După ce a reuşit să ajungă în premieră la echipa naţională a Greciei datorită prestaţiilor din tricoul roş-albastru, Pantelis Kapetanos a reuşit o altă performanţă notabilă: e cel mai bun atacant dintre toate campionatele din Europa!

IMScouting a realizat o statistică în privinţa celor mai buni marcatori din Europa, din postura de rezervă, iar Pantelis e numărul 1 în acest moment. Are 4 goluri realizate în jocurile în care n-a fost folosit ca titular, la fel ca alte 5 vîrfuri, însă a jucat cel mai puţin dintre ele. Are o medie de un gol la fiecare 29 de minute şi îi devansează, printre alţii, pe Klaas-Jan Huntelaar, de la AC Milan, şi pe Obafemi Martins, de la Wolfsburg.

În actualul sezon, spre deosebire de cel precedent, Kapetanos stă foarte bine şi în jocurile în care a evoluat ca titular. În total, în cele 21 de etape în care a fost pe gazon, el a înscris nu mai puţin de 12 goluri, fiind liderul la zi al Ligii I. În plus, are şi două pase de gol. Tocmai de aceea, probabil, e numărul 1 la media notelor GSP dintre toţi elevii lui Stoichiţă, cu 6,48!

TOPUL EUROPEAN
Jucător (Echipă)    Medie gol la minute jucate ca rezervă    Total goluri ca rezervă utilizată
1. Kapetanos (Steaua)    29 minute    4
2. Kouemaha (FC Bruges)    32    4
3. Salihi (Rapid Viena)    39    4
4. Martins (Wolfsburg)    46    4
5. Lustrinelli (Young Boys Berna)    49    4
6. Huntelaar (AC Milan)    53    4

0 euro a costat Kapetanos, pe care Steaua l-a luat liber de contract de la AEK Atena

15 milioane de euro a plătit Milan pe Huntelaar, adus de la Real Madrid

Patru meciuri ca rezervă, patru goluri
Grecul din atacul Stelei a fost folosit din postura de rezervă în 4 meciuri din actualul campionat. A reuşit să marcheze nu mai puţin de 4 goluri, singurul joc în care n-a punctat fiind cel cu Rapid.

Meciul (scor final)    În ce minut a intrat (ce scor era)    În ce minut a marcat
Ceahlăul - Steaua 0-2    64 (0-0)    80
Steaua - CFR 2-2    65 (1-2)    67
Steaua - Rapid 1-1    57 (1-1)    -
Steaua - Unirea Alba Iulia 2-0    56 (0-0)    57,78