FOTBAL  »  Superliga  »  U CRAIOVA - RAPID 3-4

L-a enervat în 9 minute!

Articol de - Publicat duminica, 20 septembrie 2009 00:00

Hizo l-a trimis pe teren pe Constantin în minutul 36 şi l-a înlocuit la pauză, după ce fundaşul a greşit la două goluri

Marius Constantin a reuşit să schimbe cursul jocului în doar 9 minute, cît a petrecut pe teren. Stoperul a gafat la cele două reuşite cu care Ştiinţa a egalat şi a fost înlocuit la pauză. Intrase în minutul 36, în locul accidentatului Adrian Iordache, marcatorul primului gol al meciului. Mai întîi, Constantin l-a talonat pe Mihai Costea îndelung, fără să-l atace, pînă cînd atacantul a şutat şi a înscris.

În prelungirile primei reprize, Marius a mai gafat o dată. A sărit pe sub minge şi Dorel Stoica a egalat. Hizo a rămas blocat pe bancă, dar a explodat în cabină, unde a anunţat şi schimbarea: "Iese Constantin, intră Mardare". Constantin începuse pe bancă şi meciul cu Vasluiul (3-2), din etapa trecută. "E gras, are 3 kilograme peste greutatea normală", a explicat Hizo. "Dulăul" evitase să-l bage pe Mardare mai devreme, fiindcă fostul internaţional de tineret era demoralizat, din cauza unui grav accident de maşină în care a fost implicat fratele său.

Culisele deciziei lui Hizo şi consecinţele pe care le va suporta Marius Constantin le aflaţi din Gazeta de luni.

FLASH

Mititelu, înjurat nonstop
Meciul a fost, pentru fanii olteni, un prilej de a protesta contra patronului Adrian Mititelu. Şeful Universităţii a fost înjurat permanent, încă dinaintea startului jocului. Ambele galerii, şi cea de la Nord, şi cea de la Sud, au lăsat peluzele goale şi au ocupat doar locurile din vîrful sectoarelor respective, tot în semn de protest faţă de patron. Crainicul stadionului a făcut de mai multe ori apel la suporteri să înceteze să mai înjure.

S-a întors Copos
Rapidiştii au fost urmăriţi din tribună de George Copos, după patru etape în care patronul lipsise de la meciurile echipei sale. Copos fusese ultima dată la stadion la Urziceni, unde vişiniii au pierdut, 0-1. Aseară a preferat să stea în lojă, spre deosebire de Adrian Mititelu, care a luat loc la tribuna oficială. Cei doi s-au certat în ultimele două luni pe subiectul Bornescu, portarul pe care giuleştenii au încercat să-l ia gratis de la Ştiinţa.

Ştirile meciului:
- Partida a început cu cinci minute întîrziere, fiindcă s-a ţinut un moment de reculegere în memoria lui Nicu Constantin, actorul rapidist decedat marţea trecută.
- Bădoi a fost în premieră oprit în lotul Universităţii. Fundaşul dreapta a început pe bancă meciul cu fosta sa formaţie.
- Fanii rapidişti au aprins o torţă, pe care au aruncat-o pe pistă, în spatele porţii.
- Giuleştenii au cerut eliminarea lui Dilevski, după o fază în care mijlocaşul australian a intrat prin alunecare şi l-a lovit cu ambele picioare pe Marinescu. Balaj i-a dat galben "cangurului".

FLASH

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”