FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - FC BOTOŞANI

VIDEO Debut lejer pentru Dorinel Munteanu la Astra » O primă repriză perfectă pentru giurgiuveni în meciul cu FC Botoşani

Articol de GSP - Publicat sambata, 07 martie 2015 00:00 / Actualizat sambata, 07 martie 2015 22:25

Astra Giurgiu s-a impus fără probleme pe teren propriu în faţa celor de la FC Botoşani, 2-0, după ce a reuşit să deschidă repede scorul, iar mai mult de o oră a jucat cu un om în plus.

Giurgiuvenii au deschis scorul în minutul 12 după o centrare perfectă a lui Budescu din corner, mingea a ajuns în careul mic unde se afla Valerică Găman care a reuşit să şi marcheze.

Băieţii lui Dorinel Munteanu, antrenorul care a fost la debut pe banca Astrei, au majorat diferenţa în minutul 21, cînd Lazar a scăpat mingea în faţa lui Fatai, iar "astralul" a profitat şi a marcat cu poarta goală.

Trei minute mai tîrziu a căzut peste botoşăneni şi cartonaşul roşu primit de Florin Acsinte, după ce i-a dat un cot în figură lui Enache. Eliminarea fundaşului a dezechilibrat jocul, iar giurgiuvenii n-au mai avut nici o problemă pînă la finalul partidei.

Repriza secundă a adus-o tot pe Astra în atac, dar Lazar s-a făcut remarcat la şuturile lui Budescu sau Chiţu.

După acest joc, Astra urcă pe poziţia a patra, cu 35 de puncte, dar cu un meci mai mult decît CS U Craiova, în timp ce FC Botoşani rămîne pe locul 7, cu 28 de puncte.