FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - PETROLUL 0-0

VIDEO Gaz Metan cîştigă un punct în faţa Petrolului, 0-0, după ce ploieştenii au ratat un penalty

Articol de GSP - Publicat sambata, 18 aprilie 2015 21:53

Gaz Metan Mediaş a terminat la egalitate cu Petrolul, scor 0-0, după un meci în care ploieştenii au ratat o lovitură de pedeapsă.

Prima repriză a fost echilibrată, cu ocazii de ambele părţi. Medieşenii au început în atac prin Elton care, în minutul 12, a apărut într-o poziţie foarte bună la 20 de metri de poarta adversă, dar şutul său a trecut puţin peste bara transversală a lui Pecanha.

Trei minute mai tîrziu, spaniolul De Lucas îl întinde serios pe Pleşca, după un şut plasat din afara careului, însă goalkeeperul lui Gaz Metan respinge în lateral.

În repriza secundă, în minutul 67, Petrolul a beneficiat de o lovitură de pedeapsă, după un henţ comis de Velazquez. Ciprian Vasilache şi-a asumat răspunderea executări penalty-ului, însă mingea trimisă de acesta a fost apărată de Pleşca.

Patru minute mai tîrziu, Kronaveter i-a aplicat un cot în figură lui Elton şi a văzut cartonaşul roşu. Fotbalistul "lupilor galbeni" intrase pe teren cu două minute înainte în locul lui Astafei. VIDEO