FOTBAL  »  Superliga  »  ASA - ASTRA 3-1

VIDEO Victoria care-i ține pe vicecampioni în lupta pentru play-off » ASA - Astra 3-1

Articol de GSP - Publicat sambata, 24 octombrie 2015 22:31

ASA Tîrgu Mureș a învins pe teren propriu Astra Giurgiu, scor 3-1, după golurile lui Brandan, Gabi Mureșan și Luis Pedro, respectiv autogolul lui Velayos.

Vezi meciul în format liveTEXT

ASA - ASTRA 3-1
A marcat:
Brandan 37 p., G. Mureșan 45+1, L. Pedro 90+3 / Velayos ag. 90+1
Cartonaș roșu: Denis Alibec 83

Vezi VIDEO cu golurile partidei

Vicecampioana României a deschis scorul din penalty-ul obținut de Jazvici la un henț în careu al lui Junior Morais. Brandan a fost cel care a transformat lovitura de pedeapsă în minutul 37.

Băieții lui Cristiano Bergodi au majorat diferența în prelungirile primei reprize. Gabi Mureșan a executat o lovitură liberă de la 25 de metri lateral stînga și mingea a trecut pe sub portarul Gavrilaș.

Cu șapte minute înainte de final, Denis Alibec a protestat la o decizie a arbitrului și a văzut cartonașul galben. Nemulțumit de decizia lui Marcel Bîrsan, atacantul a scuipat către acesta și centralul i-a arătat direct cartonașul roșu.

În prelungirile partidei, Velayos a încercat să-l deposedeze pe Florea și fotbalistul lui ASA și-a împins mingea în poartă. La ultima fază a jocului, Luis Pedro a marcat și el.

După această partidă, ASA acumulează 22 de puncte și ocupă locul 6, în timp ce Astra rămîne lider, cu 30 de puncte la 4 lungimi peste urmăritoarele Viitorul, Streaua și Pandurii care au un joc mai puțin.

8 goluria marcat ASA împotriva Astrei în acest sezon: 5-1 în tur și 3-1 în retur

Echipele de start:

ASA: Stăncioiu - Velayos, I. Gonzalez, I. Balaur, Balici - G. Mureșan, Brandan, N'Doye - Romario, Axente, Jazvici
Rezerve: Viciu, Golanski, Voiculeț, L. Pedro, Sbîrcea, Borza, Hanca

Astra: Gavrilaș - Queiros, Geraldo, Găman, J. Morais - Fl. Lovin, Boldrin - Enache, Teixeira, Al. Stan - Alibec
Rezerve: Boșneag, Budescu, D. Florea, Oros, Boubacar, Tembo, Al. Ioniță

Reacția lui Mititelu, când a auzit ce a spus Claudiu Niculescu în „războiul Craiovelor”: „Caracter și bărbăție, nu lașitate!”
Liga 2

Avem lista de rezervă a selecționerului României! Cele 4 nume de back-up pentru Euro 2024 + termenul pentru închiderea listei

Povestea României la primul Euro, din 1984: am lăsat Italia acasă! » Fără niciun stelist, cu cel mai tânăr selecţioner pe bancă şi debutul lui Hagi la un turneu final la doar 19 ani