FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - ASA 1-5

FOTO și VIDEO Recital dat de ASA în fața Astrei, scor 5-1

Articol de GSP - Publicat duminica, 19 iulie 2015 19:37

ASA Tîrgu Mureș a învins în deplasarea din etapa a doua pe Astra, scor 5-1, după "dubla" lui Jazvici și reușitele lui Mureșan, Axente și Manolov. Pentru giurgiuveni a marcat Budescu.

Meciul a început practic de la 1-0 pentru ASA, după ce, în minutul 7, Mureșan a scăpat din marcaj și a marcat cu latul pe sub portarul Silviu Lung Jr.. Cinci minute mai tîrziu, tîrgmureșenii au profitat de o eroare a goalkeeperului giurgiuvean și Jazvici a marcat.

Formația lui Șumudică a dat primele semne de revenire în minutul 24, cînd Budescu a redus din diferență cu un șut frumos de la distanță, dar a fost ajutat și de greșeala lui Stăncioiu care n-a reușit să prindă mingea.

Cu cinci minute înainte de finalul primei părți, Jazvici a reușit "dubla" cu un șut spectaculos la colțul lung.

Repriza secundă a mai adus două reușite pentru băieții lui Vasile Miriuță. Prima dată a marcat Axente, în minutul 77, după care Manolov a stabilit scorul final în ultimul minut de joc.

Astfel, Astra pierde pentru a doua oară în istorie la 4 goluri pe teren propriu, după înfrîngerea din 26 mai 1999, cînd Rapidul învingea cu 5-1.

Vezi meciul în format liveTEXT

Vezi VIDEO cu golurile partidei

ASTRA - ASA 1-5
Au marcat: Budescu 24' / Gabi Mureșan 7', Jazvici 12', 40', Axente 77', Manolov 89'

Echipele de start

Astra: S. Lung jr. - G. Enache, Oros, Ricardo Alves, Junior Morais - Takayuki, Fl. Lovin (Pedro Miguel 46'), Boldrin (D. Florea 46') - Teixeira, Budescu, De Amorim (Al. Stan 67')
Rezerve: Gavrilaș, Geraldo, I. Roșu, Dandea

ASA: Stăncioiu - Golanski, Lopez Ivan, Bejan, Balic - G. Mureșan, Gorobsov - Louis Pedro (Velayos 68'), Jazvici, Brandan (Manolov 66') - Axente
Rezerve: Viciu, D. Bucșa, Hanca, Jurado, R. Stoica

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului