FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - DINAMO, POLI IAȘI - VIITORUL

FOTO + VIDEO » DEZASTRU pentru Dinamo: joacă la retrogradare! Cum arată clasamentul Ligii 1 și cine joacă în play-off!

Articol de GSP - Publicat sambata, 24 februarie 2018 19:55

Dinamo e în play-out. Astra a câștigat cu Dinamo 2-0, iar Viitorul s-a impus în fața celor de la Poli Iași 1-0.

Dezastru la Giurgiu: Astra - Dinamo 2-0

Deși avea nevoie de victorie, pentru a fi sigură de calificarea în play-off, Dinamo a avut o primă repriză extrem de slabă. Pe un teren acoperit de zăpadă, Astra a dominat încă din startul meciului și a avut marile ocazii.

În minutul 25, Florentin Matei a deschis scorul, cu un șut din 12 metri, deviat de Mahlangu, după o acțiune a lui Mrzljak. Singura ocazie a lui Dinamo a fost în minutul 40, când Nistor a reluat peste poartă, din marginea careului.

În repriza a doua, Dinamo a forțat, a avut o ocazie mare prin Palici, dar n-a putut egala. Mai mult, în minutul 59, Astra a făcut 2-0, prin Balaure. Acesta a profitat de o gafă în defensiva lui Dinamo, a intrat în careu și a șutat de la 11 metri.

Până la final, Dinamo s-a năpustit în atac, dar fără nicio reușită. "Câinii" au mai avut doar o ocazie, prin D. Popa, al cărui șut a fost reținut de Iliev.

min 90+3: Final de meci! Astra - Dinamo 2-0
min 85: Romera a centrat în careu, iar Iliev a reținut
min 82:
Ocazie mare pentru Dinamo! Mihai Popescu a centrat, iar mingea s-a dus puțin pe lângă poartă
min 81:
Romera a pătruns în careu, dar șutul său a fost respins
min 76:
Ultima schimbare la Astra! V. Gheorghe intră în locul lui Balaure
min 75:
Mare o ocazie pentru Astra! Giurgiuvenii au scăpat pe contraatac, dar Matei a șutat în Mihai Popescu
min 67:
Cea mai mare ocazie a lui Dinamo! D. Popa a tras de la 14 metri, dar Iliev a reținut
min 62:
La Astra, Alexandru Dandea a intrat în locul lui Laurențiu Buș
min 61:
Două schimbări la Dinamo! R. Moldoveanu intră în locul lui Vlad Olteanu și Sergiu Hanca in locul lui Gabi Torje
min 60:
Schimbare la Astra! Abang intră în locul lui Urko Vera
min 59: GOOL Astra! Balaure face 2-0 după o fază în care apărarea dinamovistă s-a apărat haotic! Balaure a primit o pasă la limit ofsaidului, a intrat în centrul careului și a trimis în plasa lui Penedo
min 55:
Florentin Matei a avut o acțiune personală excelent și a șutat de la 20 de metri, dar Penedo a trimis în corner
min 50:
Cea mai mare ocazie a lui Dinamo! Nistor a pătruns excelent pe partea stângă, i-a pasat excelent lui Palici, dar șutul lui, de la 11 metri, s-a dus peste poartă
min 46: A început repriza a doua! Miriuță schimbă la pauză! Palici intră în locul lui Salomao
min 45+1: Pauză!
min 40:
Romera a avut o acțiune pe partea dreaptă, a pasat la marginea careului, iar Nistor a tras slab, peste poartă
min 35:
Dinamo încearcă egalarea, dar formația alb-roșie nu poate construi și Astra controlează meciul
min 29:
Seto a reluat din 8 metri, dar Penedo a trimis în corner
min 28:
Matei a pătruns în careu, a driblat doi adversari și a șutat, dar Penedo a respins
min 25: GOOL Astra! După un atac periculos, pe partea dreapta, Florentin Matei a marcat cu un șut la colțul lung, din mijlocul careului
min 22:
Dinamo a reușit să echilibreze meciul, dar ocaziile lipsesc la poarta lui Iliev
min 18:
Ocazie uriașă pentru Astra! Belu a centrat foarte bine în careu, dar Vera a ajuns târziu la minge și nu a putut trimit pe poartă
min 10:
Dinamo este dominată de Astra. Elevii lui Miriuță au dificultați în a pasa și nu pot pune în pericol poarta lui Iliev
min 7:
Fl. Matei trage la colțul scurt al porții lui Pendo, dar portarul panamez respinge
min 4:
După o acțiune individuală, Buș a șutat de la marginea careului, dar Penedo a reținut
min 3:
Început echilibrat de meci. Jucătorii au probleme în a construi și a-și menține echilibru
min 1:
A început meciul

Echipele de start:

Astra: P. Iliev - Belu, Polczak, Erico da Silva, Radunovici - Mrzljak, Takayuki - Balaure, Fl. Matei, L. Buș - U. Vera
Rezerve: Lazar, Bejan, V. Gheorghe, Dandea, Al. Stan, R. Moise, Abang
Antrenor: Edward Iordănescu

Dinamo: Penedo - Romera, M. Popescu, Marici, Vl. Olteanu - Nistor, Mahlangu - Torje, Pesici, Salomao - D. Popa
Rezerve: Brănescu, Katsikas, Hanca, Palici, Monroy, Dudea, Moldoveanu
Antrenor: Vasile Miriuță

Arbitru: Istvan Kovacs

Sărbătoare la Iași: Poli Iași - Viitorul 0-1

Viitorul a controlat startul partidei, având marile ocazii. Elevii lui Hagi au deschis rapid scorul, în minutul 14. După un aut, Chițu a preluat mingea, a trecut de trei adversari și a marcat cu un șut de la 11 metri.

După gol, Poli Iași a echilibrat meciul și Jo Santos a avut două ocazii, dar echipa lui Stoican nu a putut marca.

Repriza a doua a fost una echilibrată. Viitorul s-a mulțumit cu păstarea rezultatului, iar la Poli Iași, la adăpostul scorului de la Giurgiu, nu a forțat egalarea.

min 90: Final de meci! Poli Iași - Viitorul 0-1
min 67: Platini a executat spre poartă, dar minge s-a dus pe lângă
min 58:
Ratare mare pentru Viitorul! Ianis a scăpat singur cu portarul Rusu, iar portarul Iașiului a respins
min 53:
Debutul de repriză este unul echilibrat, jocul este încâlcit și lipsesc ocaziile
min 46: A început repriza a doua!
min 45+2: Pauză!
min 40:
Ianis Hagi reia din centrul careului, dintr-o poziție dificilă, iar mingea se duce peste poartă
min 31:
Jo Santos nu a putut relua cu capul din 6 metri
min 23:
Jo Santos trage de la 20 de metri, dar Cojocaru reține fără probleme
min 17:
Ianis Hagi a șutat periculos, de la 18 metri, dar Rusu a repsins în corner
min 14: GOOOL Viitorul, 0-1! Chițu a preluat mingea la 25 de metri, a trecut de trei adversari și a marcat cu un șut de la 11 metri
min 5:
Ocazie pentru Viitorul! Cristi Ganea a executat excelent o lovitură liberă, de la 25 de metri, dar Rusu a respins în corner
min 1:

Poli Iași: D. Rusu - Bosoi, Frăsinescu, Jagodinskis, Bădic - Qaka, Cioinac - Platini, Panțîru, Jo Santos - Cisse
Rezerve: Kelava, Gavrilă, Chelaru, Pedro, Mihăescu, Kizito, Zaharia
Antrenor: Flavius Stoican

Viitorul: Cojocaru - Mladen, Țîru, Hodorogea, De Nooijer - Cicâldău, T. Băluță, Cr. Ganea - Vînă, I. Hagi, A. Chițu
Rezerve: Tordai, Ciobanu, D. Dumitrescu, V. Ghiță, Mățan, Gavra, Lima
Antrenor: Gheorghe Hagi

Arbitru: Ovidiu Hațegan

Cine cum se califică

• DINAMO. După victoria celor de la FC Botoșani, Dinamo este obligată să bată pe Astra sau să facă egal, cu condiția ca Viitorul să nu piardă la Iași;
  • VIITORUL se califică dacă va câștiga. Dacă pierde, e nevoie ca Dinamo să nu bată;
  • POLI IAȘI se califică dacă va câștiga sau dacă face egal cu Viitorul și Dinamo nu bate. Dacă moldovenii pierd, se pot califica dacă Astra bate.