LIGA 1   |   

GIGI BECALI FACE UN PAS ÎNAPOI ÎN DISPUTA CU FOSTELE GLORII ALE STELEI

LOJĂ & STATUI

 
de Andrei Crăiţoiu, Dan Udrea   |   16.10.2009   |    69 comentarii
DISTRIBUIE PE:
        
    
MARIME FONT:    
ULTIMA STIRE:
Sony Ericsson Xperia Play este un smartphone cu Android, puternic hardware si utilat cu tot ce trebuie pentru a fi prezenti online/social media. Dar Play este mai mult de atât: un „experiment”, un terminal hibrid care combina ...

Patronul Stelei le va pune la dispoziţie celor care au cîştigat Cupa Campionilor o întreagă lojă, abonamente pentru toate meciurile, plus statui, care vor fi amplasate la stadion

Gigi Becali încearcă să domolească războiul dintre el şi cîţiva din foştii mari jucători şi antrenori ai trupei din Ghencea. Patronul Stelei a stabilit zilele trecute o strategie prin care speră să se împace cu cei care au făcut istorie în anii '80.

1. Face 30 de statui! "Ca să vadă lumea că nu fac mişto de fostele glorii şi că le respect foarte mult, am dat deja ordin să fie realizate 30 de statui celor care au realizat mari performanţe", a declarat Becali. "Rămîne să stabilim unde vom aplasa statuile. Fie în muzeul clubului, fie la intrarea în stadion, acolo, la poarta Complexului, acest lucru are mai puţină importanţă", a adăugat şi Valeriu Argăseală.

2. Lojă specială doar pentru glorii În al doilea rînd, la stadion, va fi rezervată o lojă în care vor putea să stea fostele glorii.

"Acolo nimeni nu va intra în afară de ei. Eroii să stea cu eroii, să nu mai spună că Steaua nu face nimic pentru ei. Panduru şi Argăseală se ocupă deja să stabilească detaliile", a declarat Becali. "Trebuie doar să fixăm care lojă va fi a lor, să nu fie una dintre cele solicitate de UEFA pentru meciurile din Liga Campionilor sau Europa League", a adăugat Argăseală.

3. Totul gratis la stadion. În fine, a treia măsură care îi priveşte pe Ienei şi compania? "La toate meciurile la care vor veni, vor avea acces gratuit, indiferent că e Cupa României, cupele europene sau campionat. În lojă nu vor plăti nimic, mîncarea, sucuri, absolut totul va fi din partea Stelei", a mai declarat Becali.

“FĂRĂ DUCKADAM, CEILALŢI ERAU NIMICURI”

» După ce a dezvăluit că le va face statui şi că le va oferi o lojă pentru a sta şi a vedea toate jocurile Stelei, Becali s-a referit la disputele mai vechi sau mai noi cu fostele glorii.
»  "Pe Ienei l-am vrut la Steaua. Îi luam casă, îi dădeam maşină, funcţie bună la club şi 5.000 de euro pe lună. Să fie aici, alături de echipă. N-a vrut, că nu l-au lăsat marii lui prieteni"
»  "I-am mai vrut şi pe Balint, dar şi pe Iordănescu, în trecut, dar au refuzat. Puteau să ajute antrenorii, dar le e mai uşor să stea pe margine şi să le dea apă la moară contestatarilor"
»  "Duckadam e cel care a făcut minuni în acea finală. El e adevăratul erou de la Sevilla. Fără el, toţi ceilalţi erau nimicuri. Cu el s-a cîştigat Cupa Campionilor"
»  "Pe unii i-am ajutat cu bani. Nu-mi face plăcere să spun că i-am ajutat pe Majearu şi pe Duckadam, dar le-am dat atunci cînd aveau mare nevoie"
»  "Fostele glorii puteau să vină în club şi să zică şi ei «Da, domnule, Becali are dreptate, suporterii să fie alături de echipă, nu să-l înjure pe Becali». Dar e mai uşor să stai deoparte şi să dai satisfacţie golanilor"

CU CE A MAI AJUTAT BECALI FOSTELE GLORII

»  20.000 DE EURO PENTRU MAJEARU.
În toamna lui 2007, cînd fostul mijlocaş avea mari probleme financiare şi era la un pas să fie dat afară din casa în care locuia, Becali l-a susţinut şi i-a oferit 20.000 de euro.
»  A PLĂTIT OPERAŢIA LUI DUCKADAM. În urmă cu cîteva luni, Duckadam s-a internat la un spital din Timişoara pentru a se opera la umăr. Patronul Stelei i-a sărit în ajutor şi i-a oferit în jur de 7.000 de euro, banii necesari pentru intervenţia chirurgicală şi pentru recuperare.
»  LE-A DAT RENTE VIAGERE. În 2006, Becali a hotărît să le ofere o pensie lunară celor care au contribuit la cîştigarea Cupei Campionilor Europeni, în 1986. După ce le-a plătit timp de cîteva luni sumele respective, a renunţat apoi la idee.

CU CE A LOVIT BECALI ÎN FOSTELE GLORII

»  L-A UMILIT PE HAGI:
"Nu poate fi niciodată antrenor pentru că n-are nici o treabă cu meseria asta. Cu el pe bancă, Steaua se va duce de rîpă, va ajunge în prăpastie"
»  L-A FĂCUT “PAPAGAL” PE LĂCĂTUŞ: "A plecat Lăcătuş ca preşedinte, asta e, oricum, în funcţia aia, de stat degeaba, poate sta orice papagal ca el".
»  L-A NUMIT “JIGODIE” PE BOLONI: "E o javră de om. El e un ungur, nu un român adevărat. O jigodie care vorbeşte mereu aiurea de mine".
»  L-A FĂCUT “HOŢ ” PE ALECSANDRESCU: "Eu am băgat 40 de milioane de euro în Steaua, iar el a vîndut tot şi a luat numai şpăgi".
»  I-A JIGNIT PE BALINT ŞI PE IORDĂNESCU: "Tata Puiu? Caşchetă? Ce să caute ăsta la Steaua? Nu l-aş lua niciodată. Şi pe Balint la fel"

REACŢIILE FOSTELOR GLORII

MIHAIL MAJEARU: "Rămîn surprins. Eu sînt amărăşten, statuie îmi trebuie mie, la ce faţă am? Nici doctorii lui Michael Jackson nu m-ar mai putea ajuta să am o faţă demnă de o statuie!"

GABI BALINT: "Eu ştiu că statuile le faci atunci cînd moare cineva, deci, vor să ne îngroape deja? OK, atunci, dacă tot vor să-mi facă statuie, accept doar dacă o va realiza Da Vinci sau Michelangelo"

MIODRAG BELODEDICI: "Orice iniţiativă ce-i priveşte pe foştii jucători care au făcut performanţă la Steaua este bine venită. Sînt bucuros că-şi mai amintesc şi de noi"

HELMUT DUCKADAM: "Nu ştiu dacă ne trebuie statui, dar decizia cu loja este o idee bună pentru că merităm să mergem la orice meci pe Ghencea!"

TUDOREL STOICA: "Nu vreau să vorbesc nimic despre această iniţiativă. Pînă cînd nu va fi un anunţ oficial, nu cred nimic"

Pînă la statui, îi puteţi vedea pe DVD-uri
Pînă cînd iniţiativa lui Becali va fi dusă la îndeplinire şi statuile vor fi realizate, pe cei care au format cea mai frumoasă echipă de fotbal din istoria României îi veţi putea vedea în superDVD-urile pe care Gazeta le va scoate, împreună cu ziarul, în 20 şi 27 octombrie. Veţi găsi pe cele două DVD-uri parcursul de excepţie din sezonul 1985-1986 al Cupei Campionilor Europeni, încheiat printr-o calificare entuziasmantă, 3-0 în returul cu Anderlecht (foto), meci disputat în aprilie '86.

"Şi Ienei, şi Balint, şi Iordănescu şi Boloni, toţi vor avea statui. De ce? Pentru că ei au făcut istoria echipei şi ei au adus faimă Stelei"
Gigi Becali

"Ei merită tot ce e mai bun din partea noastră şi eu nu mai vreau să fiu în război cu nimeni"
Gigi Becali

PE ACEEAȘI TEMĂ:
Patronul Stelei, Gigi Becali, a vorbit despre jocul cu Twente de pe 16 februarie şi a anunţat ce planuri are cu echipa din Ghencea în viitorul apropiat. "Azi m-a sunat Mircea Sandu şi mi-a spus că toată lumea lucrează ca la ora meciului cu Twente să fie stadionul impecabil. Cînd vezi că toată ...
shpagasin
Comentarii: 350
17 Octombrie 2009, 01:30  |  CITEAZA
...daca ma gandesc insa ca ai memoria cam scurta pot sa zic ca nu va trece mult pana sa incepi iar cu jignirile. Ce naste din pisica soareci mananca. Si tu te-ai nascut cioban. Oricat am vrea noi sa te ajutam sa te mai cizelezi putin conditia ta mizera te trage inapoi.
dr. Psiho
Comentarii:
16 Octombrie 2009, 23:22  |  CITEAZA
pentru psihologi si pentru psihiatri Becali G. e un foarte bun studiu de caz.
Omul are o instabilitate emotionala incredibila, nu joaca teatru, pur si simplu asa e el. Paranoia sa a fost declansata de faptul ca muntele de bani pe care sta(tea) i-au rupt orice legatura cu vreun sistem de valori (nu ca vreo astfel de legatura ar fi fost prea dezvoltata in trecut) iar lingaii din jurul lui i-au agravat starea asta de alienare. GB e caz irecuperabil.
onlySteaua
Comentarii:
16 Octombrie 2009, 19:18  |  CITEAZA
Articol comandat.
Mars din Ghencea, ciobane!
Basarabeanu visiniu
Comentarii:
16 Octombrie 2009, 16:55  |  CITEAZA
De ce sa faca statui la cei 30? Gigi-oieru vorbeste ca sa se afle in treaba, atata tot. Dar de fapt el gandeste "strict pe partea economica", intrebatii pe cei de la Antena 1. D-aia in 2-3 zile se ava suci si-i va face statuie doar unuia! Ala zis Valentin Ceausescu, care a avut si cel mai mare merit, si astfel yi va impaca pe toti stelistii... heh-heh-heh...ac
bo0ody
Comentarii:
16 Octombrie 2009, 15:42  |  CITEAZA
gigi pleaka ,esti insurportabil,dobitoc,handicap incapabil om din fotbal si in plus mai si comm:-?? si un stelist pe viata . mergeam la fiecare meci din ghencea ddar akm unde sa mai merg cu gigi ppe stadionn sunt alaturi de ultrasi
Număr de caractere rămase: 700
Loading from
 
Alte stiri din Liga 1
Răzvan Lucescu a fost preocupat exclusiv să nu primească gol, ceea ce i-a reuşit aproape 80 de minute, însă meciul şi trofeul le-au cîştigat Metalist Harkov, echipa mai bună şi mai preocupată să joace fotbal. Rapid a avut ieri posibilitatea de a cîştiga un trofeu după o pauză de mulţi ani. E ...
 
Bosniacul va evolua sub formă de împrumut, pînă la vară, la gruparea "feroviară". Clujenii au găsit rapid un înlocuitor pentru Renan Garcia, mijlocaşul împrumutat în retur la Sampdoria pe un milion de euro. Este vorba de Stojan Vranjes (27 de ani), mijlocaş ofensiv aflat în conflict cu antrenorul ...
 
 
 
 
 
 
  • Etapa:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • retur
Sa 25.02.12
00:00
DinamoDinamo
-
-
Gaz MetanGaz Metan
Sa 25.02.12
00:00
CFR ClujCFR Cluj
-
-
Tg. MureşTg. Mureş
Sa 25.02.12
00:00
RapidRapid
-
-
U ClujU Cluj
Sa 25.02.12
00:00
CS MioveniCS Mioveni
-
-
SteauaSteaua
Sa 25.02.12
00:00
ConcordiaConcordia
-
-
Otelul Otelul
Sa 25.02.12
00:00
FC BrasovFC Brasov
-
-
Pandurii Tg. JiuPandurii Tg. Jiu
Sa 25.02.12
00:00
PetrolulPetrolul
-
-
FC VasluiFC Vaslui
Sa 25.02.12
00:00
CeahlaulCeahlaul
-
-
SportulSportul
Sa 25.02.12
00:00
SibiuSibiu
-
-
Astra Astra
Un serviciu oferit de
Vand o lucrare de licenta, una de dizertatie si una de doctorat
Lucrarile nu se afla pe niciun site si e prima oara cand m-am hotarat sa le vand. Au fost notate cu 10 si sunt scrise pe teme de LITERATURA ENGLEZA. In cazul in care vreti sa va decideti ...
Iasi/Iasi - pret 300,00 RON
VINDEM PIETRIS, NISIP, BALAST.
TEL. 0722.466.101. S. C. produce, comercializeaza si transporta cu camioanele proprii de 3mc; 20mc; 25mc: nisip 0-3; 0-4; margaritar 4-8; pietris 7-25; 16-31 balast de Arges, balast compactabil de ...
Bucuresti/Bucuresti - pret 1,00 RON
Particular vand teren in Mogosoaia
Terenul intravilan, construibil, in suprafata de 700 mp, este situat pe strada Luceafarului ce se afla in apropierea Lacului Mogosoaia in localitatea Ilfoveana cu acelasi nume. Parcela este usor ...
Ilfov/Mogosoaia - pret 95.000,00 EUR
Cumpar auto!
Achizitionez auto marca Audi; Bmw; Toyota; Volkswagen; Opel; Skoda; Ford; Fiat; Seat; Renault; Peugeot. Singura conditie este sa fie inmatriculate Ro iar anul sa fie minim 2001.persoana ...
Bucuresti/Bucuresti - pret 1,00 RON
Ospatarite si Animatoare
Night club, angajeaza animatoare si ospatarite cu sau fara experienta, procent din consumatie 50%, cazarea asigurata, doar dans, pentru mai multe informatii sunati la Tel: 0722763286, 0767281778
Bucuresti/Bucuresti - pret 1,00 EUR
Click.ro
O vedetă face dezvăluiri: «Zina Dumitrescu are o boală psihică»

Internarea Zinei Dumitrescu la un azil a făcut mare zarvă şi a ridicat multe semne de întrebare, iar iniţial, fiul său, Cătălin Negreanu, a fost acuzat de abandon. Iată însă că, la mai bine de o lună, timp în care creatoarea de modă a susţinut că va mai zăbovi în acest centru de îngrijire pentru a-şi repara dantura, finul ei, „talismanul"Alin Oprea a dezvăluit că Mama Zina este tratată de psihologi.

Topul mondial al lungimii penisului. Vezi pe ce loc se situează românii

Topul mondial al lungimii penisului. Vezi pe ce loc se situează românii

Bărbaţii din România o au cam mică. Aşa reiese din topul mondial al lungimii penisului, realizat de site-ul everyoneonweb.com, în baza informaţiilor furnizate de organizaţii medicale din 120 de ţări. Pentru România, măsurătorile au fost realizate [...]
VIDEO: Charlize Theron, aproape goală noaptea pe stradă

VIDEO: Charlize Theron, aproape goală noaptea pe stradă

Actriţa Charlize Theron apare în revista Vanity Fair îmbrăcată doar în lenjerie intimă cu o jachetă pe ea, actriţa fiind fotografiată noaptea, pe stradă. În 2012, actriţa va putea fi văzută pe marile ecrane în peliculele "Snow White and the [...]
Iepurele... paznic la turmă (VIDEO)

Iepurele... paznic la turmă (VIDEO)

O familie de suedezi e pe cale de a „omologa” o noua specie de iepuri: ciobănesc :) Iepurele Champis are grijă de oile familiei, [...]
Ucisă de propriile extensii de păr!

Ucisă de propriile extensii de păr!

O femeie din Marea Britanie a murit din cauza unei reacţii alergice puternice care ar fi putut fi provocată de adezivul folosit la aplicarea [...]
Ascultă perlele liceenilor americani: SUA şi-au dobândit independenţa după războiul coreean, se învecinează cu America de Sud, iar moneda euro este folosităîn Uruguay şi...Utopia

Ascultă perlele liceenilor americani: SUA şi-au dobândit independenţa după războiul coreean, se învecinează cu America de Sud, iar moneda euro este folosităîn Uruguay şi...Utopia

Un interviu realizat în rândurile elevilor unui liceu american a scos la iveală grave lacune în bagajul de cunoştinţe generale ale adolescenţilor [...]
Taguri: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
 
Autori: A B C D E F G I J L M O R S T V