FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID A REMIZAT

Marius Şumudică: "Am controlat clar cea de-a două repriză cu Ajax, deci sînt mulţumit!"

Articol de - Publicat duminica, 11 iulie 2010 00:00

Rapid a jucat ieri seară un amical de lux cu Ajax Amsterdam, chiar dacă o mare parte din vedetele echipei olandeze participă la Campionatul Mondial din Africa de Sud. Giuleştenii au avut un penalty neacordat, dar giuleştenii au reuşit să înscrie prin Sburlea. Meciul terminat la egalitate, 1-1, care a avut loc în localitatea Wattens din Austria a fost analizat de Marius Şumudică.

"A fost un meci foarte bun, o partidă în care în cea de-a doua repriză am controlat-o. Am avut şi o lovitură de la 11 metri pe care nu am primit-o, dar jucătorii mei trebuie felicitaţi pentru că ne-am bătut de la egal la egal, chiar dacă Ajax a avut mulţi jucători la echipele naţionale. Au fost cinci-şase jucători care joacă aproape meci de meci titulari la echipă, deci sînt foarte mulţumit.

La fel ca şi în meciul cu Partizan am controlat jocul, dar nu am reuşit să marcăm, dar chiar le-am pus probleme. Mai avem 15 zile pînă începem campionatul şi echipa se încheagă. Nu trebuie să uităm că Rapid are un antrenor nou şi foarte mulţi jucători care au venit în această vară la echipă. Trebuie să mă adaptez şi eu, dar şi jucătorii. E normal să fim puţini mai tensionaţi pe această perioadă de cantonamente", a precizat Şumudică despre meci.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”