FOTBAL  »  Superliga  »  POLI - ASUTRIA KARNTEN 7-0

Masacru!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 15 iulie 2009 00:00

Timişorenii s-au distrat cu Austria Karnten, locul 6 din liga austriacă, căreia i-a administrat un sec 7-0

După regimul cazon impus de Sabău în Ungaria, Timişoara zburdă în amicalele din Austria. Poli a început seria partidelor de verificare în forţă, desfiinţînd Austria Karnten, care a terminat pe locul 6 în campionatul Austriei. Elevii lui Sabău s-au mişcat mai greu în prima repriză, dar cu 9 minute înainte de pauză, Arman Karamian a marcat după o pasă a lui Bonfim.

Repriza a doua a fost un galop de sănătate pentru alb-violeţi. Lukas Magera a dublat avantajul la doar două minute după pauză, iar Claudiu Ionescu a înscris primul său gol pentru Timişoara un minut mai tîrziu. A urmat pe tabelă rîndul lui Borbely (65), iar apoi Claudiu Ionescu a reuşit dubla (66). Primul set a fost închis de Magera în minutul 67 după o acţiune personală finalizată cu şut de la 12 metri. Pe final, Vrsici a înscris pentru un neverosimil 7-0, care arată că Sabău a deprins rapid tainele echipei timişorene.

Poli - Austria Karnten 7-0
Au marcat: Arman Karamian (36), Magera (47, 67), Cl Ionescu (48, 66), Borbely (65), Vrsici (78)
Poli: Pantilimon - Bonfim, Nibombe, Cisovsky, Art. Karamian - Arm. Karamian, Alexa, Bourceanu, Curtean - Parks, G. Bucur. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău. Au mai jucat: Taborda - Bădoi, Mera, Luchin, Latovlevici - Borbely, Vrsici - Stancu, Cl. Ionescu, M. Chiţu - Magera

FLASH

Artiom fundaş stînga
Antrenorul timişorenilor a surprins în prima repriză a partidei cu austriecii şi l-a introdus pe Artiom Karamian pe banda stîngă. Armeanul a mai evoluat în trecut pe acest post la Rapid, cînd a ajuns prima oară în România. . În prima repriză Poli a evoluat în sistemul 4-4-2, iar în cea de-a doua Sabău a trecut la formula 4-2-3-1. Altfel, Parks a dat emoţii delegaţiei timişorene după ce a fost faultat dur în minutul 42. Costaricanul a părăsit terenul şi nu a mai revenit în joc, dar accidentarea nu este gravă.

Amuneke vîndut
Poli s-a înţeles cu Nacional Madeira pentru transferul lui Kevin Amuneke. Adus în iarnă la Timişoara, Amuneke a jucat pentru Poli în doar două meciuri în ediţia trecută de campionat, fiind vîndut pentru 500.000 de euro. "Am semnat actele cu cei de la National Madeira şi totul este rezolvat în ceea ce-l priveşte pe Amuneke", a spus Gheorghe Chivorchian. Un alt jucător de la Poli pus pe lista de transferuri este Abiodun, care e liber să se transfere la orice club pentru suma de 200.000 de euro. Abiodun îşi caută echipă în Portugalia. (Dana Surulescu)

Mov în campionat?
După ce a primit motivaţia deciziei de la Lausanne referitoare la revenirea celor 6 puncte, conducerea lui Poli speră că echipa ar putea să poarte  din nou echipamentul de culoare mov în viitoarea ediţie de campionat. "Deocamdată aşteptăm ca juriştii să facă traducerea oficială a actelor, ca să fim siguri, apoi vom vedea dacă putem folosi din nou şi echipamentul de culoare mov în campionat. Pentru cupele europene este însă prea tîrziu, pentru că am comunicat deja echipamentele galben-negru, albastru şi alb-negru", a spus Chivorchian.

Chivorchian şi Roşianu în Austria
Directorul executiv Gheorghe Chivorchian şi vicepreşedintele Emil Roşianu s-au alăturat ieri echipei în cantonamentul din Austria. Cei doi au asistat aseară la primul meci disputat de elevii lui Ioan Ovidiu Sabău. "Sînt foarte importante meciurile acestea pentru a ne edifica. O sa am apoi o discuţie cu şi o să vedem dacă este totul în regulă sau ar mai este nevoie de ceva jucători la echipă", a spus Chivorchian.