FOTBAL  »  Superliga  »  GLORIA BUZĂU – GAZ METAN MEDIAŞ 1-2

Mediaşul respiră datorită lui Eric de Oliveira

Articol de GSP - Publicat luni, 27 aprilie 2009 00:00

La Buzău, dubla lui Eric a adus încă trei puncte echipei lui Pustai, care s-a apropiat la un singur punct de Poli Iaşi şi de locul 14, care înseamnă salvarea

Echipa din Mediaş a venit la Buzău doar cu gîndul la victorie. Era una dintre ultimele şanse pentru a mai spera la salvarea de la retrogradare şi oaspeţii au presat din start. Un forcing care a dat roade în minutul 33, cînd brazilianul Eric de Oliveira a transformat impecabil o lovitură liberă. ;) Chiar şi lipsiţi de motivaţie, buzoienii au reuşit să egaleze, cinci minute mai tîrziu, prin Mera.

După pauză, meciul s-a transformat într-o luptă fără gardă, cu ocazii la ambele porţi. Lovitura decisivă a dat-o însă acelaşi Eric, care a închis conturile dintr-o nouă lovitură liberă. Mediaşul respiră şi mai speră. Pentru buzoieni, matematica arată sumbru: orice alt şec sau o victorie a lui Poli Iaşi în aceste ultime 7 runde sînt echivalente cu matineul.