FOTBAL  »  Superliga  »  OŢELUL - GLORIA BUZĂU 1-2

MINUNE!

Articol de GSP - Publicat duminica, 15 martie 2009 00:00

Buzăul a bifat prima victorie în Liga I după 10 luni

Subconştientul le-a jucat feste gălăţenilor. Faţă în faţă cu echipa care şi-a făcut de mult programare la matineu, Paraschiv şi compania au intrat pe teren "apretaţi". Ocazia lui Mera (17) şi penalty-ul ratat de Axente (25) a părut că i-a mai zgîlţîit puţin. Drept dovadă, Viglianti a deschis scorul la primul atac mai acătării (33). Iluzia a durat însă doar 3 minute, iar Axente a făcut 1-1.

Cu cinci fundaşi plus doi închizători, Cîrstea şi-a sugrumat tactic adversarul. Spre bucuria lui, antrenorul buzoian a mai fost ajutat şi de Mincă, al cărui reflex i-a negat golul lui Paraschiv. Şoc în minutul 67! :O Cîrjă şi-a marcat în proprie poartă şi spectatorii au încremenit. Degeaba a mai riscat Grigoraş în ultimul sfert de oră, cu doar doi fundaşi şi restul atacanţi, minunea era gata.

"Am uitat cum să ne bucurăm după o victorie, o aşteptam de atîta amar de vreme. E fericire maximă la noi!"
MIHAI MINCĂ, portar Gloria Buzău

ŞTIRILE MECIULUI

» "Am fost de circ
, n-am reuşit să ne motivăm, am fost sub orice critică", a spus la finalul meciului căpitanul Oţelului, Gabriel Paraschiv.

» Preşedintele Oţelului
, Marius Stan, şi-a criticat dur jucătorii: "Au fost avertizaţi toată săptămîna, dar au rămas nişte pitici pe scoarţă. Au crezut că va fi 3-0 de la vestiare".

» Petre Grigoraş
crede că echipa sa suferă de complexul Buzău: "De ce mi-a fost frică n-am scăpat! Au fost mai buni. Suferim de sindromul Buzău. Şi anul trecut ne-au bătut la Galaţi".

» Secundul
Ion Balauru l-a felicitat pe autorul primului gol buzoian, care ieri a împlinit 22 de ani: "Mă bucur pentru Axente că a reuşit să marcheze chiar de ziua lui".

» Secundul

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă