FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA

N-au nici un magician! » Levy caută un bun executant de lovituri libere

Articol de - Publicat marti, 28 iunie 2011 00:00 / Actualizat luni, 27 iunie 2011 20:30

Steaua a făcut achiziţii, dar tot nu are în echipă un executant de faze fixe redutabil, aşa că e de aşteptat să sufere şi în campionatul următor.

Gigi Becali şi Mihai Stoica au completat lotul în vara asta, dar n-au acoperit o gaură pe care echipa a arătat-o în sezonul trecut, mai ales în prima parte a lui. Nu există nici un fotbalist capabil să înscrie cu regularitate din lovituri libere. Nicolae Dică a salvat stagiunea precedentă cu un gol marcat lui Dinamo dintr-o "directă" în finala Cupei României, dar el a dispărut din echipă între timp. Şi nu a fost înlocuit de un specialist măcar la fel de competent.

Rusescu şi Dorinel Popa sînt, dintre nou-veniţi, fotbaliştii care executau astfel de faze fixe la cluburile de la care au sosit, numai că în mod normal nici unul dintre ei n-o să prindă un loc în prima echipă. Mijlocaşul provenit de la Brăneşti a recunoscut că-ţi trebuie talent ca să baţi bine loviturile, că nu e ceva ce antrenorul poate să pregătească: "Eu am şi exersat, dar în mare parte e ceva nativ, e vorba despre plăcerea de a lovi mingea cînd ea stă".

Să vină Moraes!

Steaua ar putea să scape de problema asta dacă rezolvă în timp util achiziţionarea lui Junior Moraes. Brazilianul care a semnat recent cu ŢSKA Sofia, dar tot mai poate ajunge în roşu şi albastru, chiar e un executant excelent. A demonstrat asta la Bistriţa, pentru care a marcat des din lovituri libere.

Citește și:
Prima măsură anunțată „la cald” de Gigi Becali, după rușinea cu CFR Cluj: „La revedere!”
Superliga
Prima măsură anunțată „la cald” de Gigi Becali, după rușinea cu CFR Cluj: „La revedere!”
Transfer confirmat imediat după FCSB - CFR Cluj: semnează, e ca și rezolvat!
Superliga
Transfer confirmat imediat după FCSB - CFR Cluj: semnează, e ca și rezolvat!
Nelu Varga, prima reacție, după lecția de fotbal predată de CFR lui FCSB: „Nu sunt răutăcios”
Superliga
Nelu Varga, prima reacție, după lecția de fotbal predată de CFR lui FCSB: „Nu sunt răutăcios”
Gigi Becali admite în premieră că ia în calcul demiterea lui Elias Charalambous: „Hai să vă spun un lucru!”
Superliga
Gigi Becali admite în premieră că ia în calcul demiterea lui Elias Charalambous: „Hai să vă spun un lucru!”
Uriaș rezervor de apă dulce descoperit, poate asigura necesarul pentru New York 800 de ani
Profit.ro
Uriaș rezervor de apă dulce descoperit, poate asigura necesarul pentru New York 800 de ani
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”


Comentarii (7)
stancuvlad
stancuvlad  •  28 Iunie 2011, 12:59

asta e o problema a campionatului nu a stelei, nu prea mai sunt executanti buni de lovituri libere la nici o echipa de la noi

totdd
totdd  •  28 Iunie 2011, 11:24

mendoza. ala nu trebuia dat.mi-a placut mult mendoza, ,centra exact unde trebuie. la inaltimea care trebuie.cat a fost mendoza la steaua, dadeam f. multe goluri din lovituri libere.avea si sut putermic.si imi mai pare rau de thereau ! se pricepe gigi....vai de mintea lui

petrica_pe_gsp
petrica_pe_gsp  •  28 Iunie 2011, 09:00

Il avem pe Popa.

Vezi toate comentariile (7)
Comentează