FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ

Numărul 1 la CFR va fi tot Nuno Claro!

72 de meciuri a adunat Nuno Claro în Liga 1, faţă de numai 13 în prima divizie portugheză

Articol de GSP - Publicat marti, 19 iulie 2011 00:00 / Actualizat marti, 19 iulie 2011 18:43

Portughezul Nuno Claro s-a impus în faţa lui Mihai Mincă, în pregătiri, şi va intra din primul minut în partida cu Astra, de duminică

La fiecare final de sezon, numele lui Nuno Claro apare la bursa transferurilor la plecări sigure de la CFR Cluj. La startul următoarei stagiuni, portughezul apare printre titularii clubului din Gruia. Cum "vişiniii" n-au transferat încă nici un portar, goalkeeperul lusitan va începe sezonul în prima echipă a lui Jorge Costa.

Claro a cîştigat duelul pentru titularizare, cu Mihai Mincă, în cele două stagii de pregătire din Austria. Examenul final a fost reprezentat de testul cu Freiburg. Ambii portari au avut la dispoziţie cîte 45 de minute. Portughezul n-a primit gol şi a avut o intervenţie salvatoare în prima repriză. Mincă a încasat două goluri, la ultimă reuşită, cea a lui Papiss Cisse, avînd partea lui de vină.

4 sezoane a adunat Nuno Claro la CFR Cluj, unde a fost transferat de la Pacos Ferreira. Contractul său expiră în iunie 2012