FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - U CRAIOVA 2-5

Olteni sclipitori

Articol de - Publicat luni, 27 octombrie 2008 00:00

Cu Florin Costea şi Rose devastatori, oltenii i-au umilit pe "găzari"

Craiova nu-şi mai torturează fanii. Nicolo Napoli n-a mai pierdut în ultimele 5 etape. Italianul a taxat imediat entuziasmul ofensiv al Mediaşului, cu fundaşul dreapta Grillo atacînd bezmetic. De pe partea brazilianului a plecat primul gol al oltenilor. Florin Costea a preluat lansarea lui Mitchell şi l-a învins pe Pop cu o reluare elegantă din lateral stînga (4). Bornescu a intervenit apoi salvator la şutul lui Sabou, pentru ca, la cealată poartă, Costea să prefere un dribling în locul unei pase decisive la Wobay (7). După alte 20 de minute, Craiova şi-a lichidat adversarul. Sprint Baird dintre fundaşii centrali ai Mediaşului, penibili ieri, şi o reluare cu latul de la 14 metri: 0-2! :S Vezi golul lui Baird

În a doua parte a meciului, juveţii şi-au continuat recitalul: pasă Costea în faţa porţii pentru apariţia lui Rose (52) la finalizare. Gaz Metan a punctat prin Hoban, dar oltenii s-au detaşat din nou la 3 goluri diferenţă, după ce Dorel Stoica a transformat penalty-ul obţinut de acelaşi Costea la un duel cu Rafael. 1-4 în minutul 57! Rose a vrut însă să-l candideze serios pe "Briliant" la titlul de omul meciului şi a mai înscris o dată. Australianul i-a furat o minge lui Rafael, a driblat portarul şi a înscris lejer, cu latul (72). Voicu a stabilit scorul final: un incredibil 2-5! :O Vezi golul lui Voicu

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”