FOTBAL  »  Superliga  »  OŢELUL GALAŢI – POLI IAŞI 3-2

Oţelul trăieşte

Articol de GSP - Publicat luni, 13 aprilie 2009 00:00

Gălăţenii au învins ieri pe Poli Iaşi, după o serie de patru partide în care nu acumulaseră nici măcar un punct

Ieşenii au venit pe malul Dunării hotărîţi să profite de rezultatele din această etapă şi să ia toate cele 3 puncte pentru a se îndepărta astfel de zona fierbinte a clasamentului.

Elevii lui Bergodi şi-au arătat intenţiile ofensive încă din startul partidei, iar insistenţa lor a dat roade în minutul 15, cînd Bîlbă l-a învins pe Kolev. Gălăţenii au întors repede rezultatul: Bourceanu a transformat un penalty corect acordat de "centralul" Marius Avram (25), iar Sălăgean (29) a izbutit un supergol, lovitură liberă de la 20 de metri direct în vinclul porţii lui Pleşca. Repriza nebună s-a terminat însă 2-2, pentru că Andrei Cristea a egalat cu o frumoasă lovitură de cap.

La reluare, nici una dintre cele două formaţii nu a mai riscat, spectacolul din prima parte dispărînd. Totuşi, îndemnaţi de pe margine de Grigoraş, care ameninţase că-şi va da demisia dacă Oţelul nu cîştigă, gălăţenii s-au năpustit în atac şi au reuşit golul victoriei. Căpitanul Jelev a înscris cu capul (78), specialitatea casei pentru fundaşul bulgar.

Kolev bănuit
În minutul 88, portarul Oţelului, Stoian Kolev, a încasat un cartonaş galben pentru tragere de timp. E al patrulea avertisment al sezonului, iar bulgarul nu va putea evolua etapa viitoare, la Bistriţa. Grigoraş i-a arătat obrazul lui Kolev, pe care îl suspectează că a luat cartonaşul intenţionat pentru a putea pleca mai devreme de Paşti acasă, alături de celălalt bulgar de la Oţelul, Jivko Jelev, şi el suspendat runda următoare! "Degeaba au luat «galbene», vor sta în România", a spus directorul general Marius Stan.

CRISTIANO BERGODI, antrenor Poli Iaşi
"M-a deranjat felul în care jucătorii mei au abordat meciul. Aş fi vrut să văd şi la ei dăruirea celor de la Oţelul"