FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA PLOIEŞTI - FC BRAŞOV 3-0

Pe mîna străinilor » Paulinho, Takayuki şi Fatai au adus victoria Astrei în faţa Braşovului

Articol de - Publicat duminica, 07 noiembrie 2010 00:00

Ploieştiul a cîştigat după o lună de pauză.  Golurile au fost marcate de nigerianul Fatai, portughezul Paulinho şi japonezul Takayuki Vezi rezumatul partidei Astra Ploieşti - FC Braşov 3-0! (video)

Tibi Selymes îşi juca postul în meciul cu FC Braşov. Din fericire pentru el, Astra a jucat bine şi, cu o singură excepţie, ocazia lui Chipciu (7), toată partida s-a desfăşurat într-o singură direcţie, înspre poarta lui Mincă. Acesta a scăpat la "capul" lui Miranda, mingea ducîndu-se alături (12), după care a rămas singur cu Paulinho. Portughezul a executat precis penalty-ul scos de Fatai şi s-a făcut 1-0. Pînă la pauză, prahovenii au mai ratat o ocazie, şutul-centrare al lui Mihalache lovind bara (38).

După pauză, un alt străin din lotul gazdelor i-a adus liniştea lui Selymes. Căpitanul Takayuki a şutat senzaţional de la 25 de metri, Mincă a dormit în poartă şi întîlnirea s-a închis: 2-0. "Stegarii" au ratat şansa să reintre în meci la bara lui Cristi Ionescu (80), în timp ce prahovenii au punctat la ultima fază, tot printr-un străin: Fatai.

Astra şi-a trecut în cont primul succes după mai bine de o lună şi a urcat, măcar pînă azi, pe locul 11, în vreme ce Braşovul ajunge, în premieră în acest sezon, pe loc retrogradabil, bifînd aseară al 12-lea meci consecutiv în Liga 1 fără victorie.

INBOX

- Paulinho a avut o problemă medicală şi a fost schimbat la pauză. Selymes speră ca portughezul să fie recuperat pînă la meciul următor, de la Vaslui.
- "Respirăm mai uşuraţi după această victorie de care aveam mare nevoie. Am cîştigat datorită evoluţiei bune a jucătorilor cu viteză, Fatai şi Strătilă", a spus antrenorul Tibor Selymes.
- "Mentalitatea îi trădează pe unii jucători, care s-au crezut Feţi Frumoşi în fotbal, au crescut în 3 luni cît alţii în cîţiva ani, dar trebuie să se trezească. Am făcut adevărate cadouri ploieştenilor", a comentat directorul tehnic al oaspeţilor, Dănuţ Oprea.

INBOX

La EURO GSP, Pițurcă a prevăzut finala Champions League și dă de pământ cu 3 „grei” ai vremurilor noastre: „Au fost PANARAME!”

„E foarte grav ce a spus Șucu!” » A „citit” ce se întâmplă la Rapid: „Vine președinte cu Șumudică antrenor!”