FOTBAL  »  Superliga  »  OŢELUL GALAŢI - FC VASLUI 0-1

Penalty!

Articol de GSP - Publicat luni, 01 septembrie 2008 00:00

Tudor n-a dat un 11 metri gazdelor în minutul 88, iar Vasluiul a luat toate punctele

Vasluiul a jucat toate cele 6 meciuri din Liga 1, plus cele 4 din Intertoto şi UEFA, cu acelaşi "11". Iar oboseala s-a văzut ieri, în prima jumătate de oră a partidei de la Galaţi, cînd Viglianti (7) şi Iorga (18) l-au întins pe Kuciak. Moldovenii s-au trezit apoi şi au încercat să înţepe decisiv. Ghencev (37) a ochit colţul lung de la 25 de metri, dar l-a ratat la o palmă distanţă. Iar Burdujan (42, 44) a aruncat cu mingi în Kolev, dar goalkeeperul a păstrat Galaţiul nevătămat.

Cu un mijloc agresiv şi tehnic, Vasluiul a pus stăpînire pe joc şi s-a instalat lîngă poarta dunărenilor. N'Doye (50), Ljubinkovici (60) şi Temwanjera (61) s-au zbătut să modifice tabela, iar ultimul chiar a reuşit, împingînd în poartă mingea respinsă de Kolev la şutul lui Burdujan (68).

Alexandru Tudor n-a nimerit însă cea mai importantă decizie a meciului şi a trimis toate punctele spre Vaslui. Pentru că arbitrul n-a văzut un penalty pentru Oţelul, la faultul din spate al lui Buhuş la Paraschiv (88).

Rednic la meci
Mircea Rednic a fost prezent ieri la Galaţi pentru a o vedea pe viu pe Vaslui, adversarul lui Dinamo etapa următoare, pe 13 septembrie. "Puriul" a evitat să ia loc la tribuna oficială pentru a nu da ochii cu Porumboiu, după scandalul iscat ieri dimineaţă, şi a urmărit partida de la tribuna a II-a.