FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - GLORIA BISTRIŢA 2-1

Pîrvulescu şi Akaki au adus prima victorie a Gazului la Mediaş în acest sezon » KO în trei mişcări

Paul Pîrvulescu, Pîrvulescu, Gaz Metan Mediaş

Articol de - Publicat sambata, 06 noiembrie 2010 00:00

Pîrvulescu şi Akaki au perforat "cuibul cu vampiri", după ce Aganovici l-a demolat cu un şut în figură pe Frăsinescu. Mediaşul a tremurat pe final Vezi rezumatul partidei Gaz Metan - Gloria Bistriţa 2-1! (video)

A început mai exploziv ca în calificările pentru finala K1 de la Yokohama! Aganovici i-a expediat un bombeu în figură lui Frăsinescu, făcîndu-l KO (12). Instantaneu, în careul de "16" al Bistriţei s-a iscat o încăierare generală, calmată cu două "galbene" de Colţescu.

Pe la spatele arbitrului s-au mai împărţit nişte pumni şi cîteva scuipături, apoi, după uvertură, s-a jucat şi ceva fotbal. Ciprian Petre, singur pe 6 metri, l-a ţintit pe Pleşca (15). Mărginean, agitat, l-a tras de mînă pe Pîrvulescu. Alt roşu (18)! Apoi iar s-a jucat ceva fotbal. Eric a pasat senzaţional pentru Pîrvulescu, iar acesta l-a bătut, la colţul lung, pe Albuţ: 1-0 (30)!

Nae Manea i-a trezit pe "vampiri" la vestiare. Keita a calibrat la o palmă de stîlpul din dreapta lui Pleşca (49), ultimul parînd incredibil şi în faţa lui Bruno Moraes (54). Dar golul a picat tot la ei. Kubala a centrat pe 10 metri, de unde Akaki a trimis imparabil, cu capul, în plasă, 2-0 (56)!

Oaspeţii n-au cedat, presînd puternic pe final. Szukala a trimis în vinclu, 2-1 (84), iar ultimele minute s-au jucat pe contre, în tensiune maximă. Tabela a rămas însă neschimbată, iar Mediaşul a obţinut prima victorie după etapa a 8-a, cînd a fost 3-1 cu U Cluj.

"Foarfecă" în figură
Aganovici a încasat cartonaşul roşu, direct, în minutul 12, deşi n-a avut intenţia să-l lovească pe Frăsinescu. Atacantul Mediaşului a încercat o foarfecă, dar l-a lovit în faţă pe bistriţean (foto). Arbitrul Colţescu le-a explicat jucătorilor că lovitura a fost de natură să-i pună în pericol integritatea fizică lui Frăsinescu. În repriza secundă, acelaşi Frăsinescu a încasat  un cap în figură şi de la Akaki, la o fază de joc.

"Băjenaru n-a avut sînge în instalaţie să o bage în poartă, cum a făcut Pîrvulescu. Sînt dezamăgit, puteam mai mult în acest meci"
Jean Pădureanu, preşedinte Bistriţa

"Dacă aveam mai multă minte, nu luam primul gol. În partea a doua am greşit grav în apărare. Mărginean a fost eliminat corect. Sînt foarte supărat pe el"