FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - FC BRAŞOV 1-1

Gaz Metan - FC Braşov 1-1, în primul meci al returului Ligii 1

Pedro Moutinho a marcat golul braşovenilor

Articol de GSP - Publicat vineri, 16 decembrie 2011 00:00 / Actualizat vineri, 16 decembrie 2011 22:26

Gaz Metan şi FC Braşov au terminat la egalitate, 1-1, în primul meci al etapei care încheie anul în Liga 1, rundă care este prima a returului. Golurile au fost marcate de Vitinho(36), iar pentru oaspeţi a înscris Moutinho (18).

Vitinho a avut prima mare ocazie în primul minut al jocului. Felgueiras a ieşit la timp şi l-a blocat pe atacantul gazdelor.

O mare gafă a lui Florin Lazăr dus la deschiderea scorului. În poziţie de ultim apărător, fundaşul Gazului a căzut, iar Moutinho marcat cu un şut pe sub Pleşca(18).

C. Petre şi Frăsinescu au încercat să-i perforeze poarta lui Felgueiras, dar primul a şutat pe lîngă poartă, iar fundaşul central a trimis cu capul peste.

Felgueiras a readus echilibrul pe tabelă şi l-a scos din minţi pe Şumudică. Portarul Braşovului a ieşit greşit pe o centrare şi i-a dat ocazia lui Vitinho să marcheze simplu, din 6 metri(36). Acelaşi Vitinho a ratat lovitura de cap care putea aduce pe Gaz Metan în avantaj(44).
Şumudică a fost foţat să facă două modificări pînă la pauză. Distefano şi Buga, accidentaţi, au fost înlocuiţi cu Toloza şi Velayos.

C. Petre i-a dat emoţii lui Felgueiras din lovitură liberă(52), iar portarul Braşovului a salvat excelent atît în faţa lui Vitinho, cît şi a lui Todea(57).

Vitinho a reuşit dubla în minutul 57, dar bucuria gazdelor a fost în zadar, golul fiind anulat pentru ofsaid.

Pînă în final au lipsit ocaziile importante, doar Vitinho l-a mai pus în dificultate pe portarul braşovean, care a blocat sigur(74).