FOTBAL  »  Superliga  »  AMICAL

Pustai: ”Sîntem pregătiţi pentru campionat”!

Articol de - Publicat joi, 23 iulie 2009 00:00

Gaz Metan a învins cu scorul de 3-0 divizionara secundă CSM Râmnicu-Vâlcea, într-o partidă amicală disputată aseară si urmarita de 2.500 de spectatori. Sabou, Pârvulescu şi Hoban au semnat golurile victoriei formaţiei pregătite de tehnicianul Cristian Pustai, care mai are un singur amical înainte de startul campionatului, sâmbătă la Alba Iulia.

Primele douăzeci de minute ale amicalului de aseară au fost lipsite de ocazii. Tehnicianul Cristian Pustai a aliniat o formulă apropiată de cea cu care va aborda primul joc de campionat, cu Vâtcă în poartă, Kratochvil, Hoban, Markovici şi Marovic în linia de fund, Kubala, Todea, Alex Muntean, Eric şi Paul Pârvulescu la mijloc, respectiv Bud în atac, iar după pauză a fost rulat întreg lotul de jucători.

În minutul 25, Todea a fost faultat în careul de 16 metri, iar centralul a indicat punctul cu var. Brazilianul Eric a încercat o execuţie spectaculoasă, însă portarul a respins. Golul a venit în ultimul minut al primei reprize, după un şut frumos al lui Sabou de la circa 25 de metri. La şapte minute după reluarea jocului Pârvulescu a înscris cu un voleu din careu, după o centrare de pe dreapta a lui Sabou. Scorul final a fost stabilit de Hoban în minutul 73, iar Gaz Metan a încheiat cu bine ultimul test de pe teren propriu

“A fost un joc cu destule faze de poartă, plăcut, iar pînă va începe campionatul mai sînt chiar mici lucruri de pus la punct. Am început cu posibilii titulari pentru că în Ungaria am avut adversar destul de modeşti”,a afirmat tehnicianul Cristi Pustai.