FOTBAL  »  Superliga  »  OŢELUL - RAPID 0-0

Rapid n-a putut să-i dea gol Oţelului, deşi a jucat o repriză cu un om în plus!

Alexandru Ionita, Ionita, Rapid

Articol de - Publicat duminica, 25 aprilie 2010 00:00

Rapid n-a profitat de semieşecul "cîinilor" şi mai are şanse doar teoretice la o calificare în Europa League
Vezi rezumatul meciului Oţelul - Rapid 0-0! (video)

După ce Dinamo s-a împiedicat pe teren propriu în faţa lui Poli Iaşi (1-1), giuleştenii au venit la Galaţi cu clasamentul în mînă, făcînd calcule pentru Europa League. Pe hîrtie, planul era simplu: victorii cu Oţelul şi cu Dinamo, în Giuleşti, iar rapidiştii ajungeau pe 6, poziţia mult dorită. Andone a trimis pe teren acelaşi "11" ca la partida cu Steaua (5-1), dar jocul elevilor săi, cel puţin în prima repriză, nu a semănat deloc cu cel din runda trecută.

Ioniţă (13) a vrut să deschidă iar scorul, însă nu a mai repetat execuţia de senzaţie de la Alba Iulia. Şutul său de la 30 de metri s-a oprit în tribună. Un minut mai tîrziu, Spadacio şi-a încercat şi el norocul de la distanţă, Grahovac a reţinut fără probleme. Acelaşi Ioniţă a fost egoist şutînd anemic de la 17 metri, deşi Spadacio era singur în dreapta (23).

Golul n-a mai venit
De partea cealaltă, Oţelul a prins curaj şi în minutul 34 putea marca. Pena i-a ridicat o minge lui Antal peste apărarea oaspeţilor, dar mijlocaşul gălăţean, singur cu portarul, l-a ţintit pe acesta. Viglianti ar fi putut marca golul etapei. L-a observat pe Bornescu ieşit din poartă şi a încercat un lob de la 40 de metri, scos de goalkeeperul giuleştean în corner cu mare dificultate (39)!

Degeaba s-a dus Copos la vestiar în pauză, alb-vişiniii au început repriza a doua la fel de prost. Pena i-a scos o minge înapoi lui Viglianti, însă sud-americanul a lovit transversala din 14 metri. Văzîndu-se în superioritate numerică după eliminarea lui Cojoc (56), vizitatorii au trecut la conducerea meciului. Cu un Spadacio şters, ocaziile s-au lăsat aşteptate.

Răduţă putea aduce liniştea la Galaţi, dar a ajuns tîrziu la centrarea lui Grigorie (78), apoi a reluat cu capul pe lîngă (83). Nici Bozovici n-a fost mai norocos, mingea şutată de el ştergînd transversala. Golul nu a mai venit, Rapid păstrează doar speranţe teoretice la Europa.

Gauracs şi Iencsi, în plus
Ioan Andone a deplasat la Galaţi un lot de 20 de jucători. Cum pe foaia de joc nu pot fi trecuţi decît 18 fotbalişti, doi dintre ei au fost nevoiţi să rămînă pe margine. Astfel, letonul Gauracs, care acuză o pubalgie încă de cînd a venit în Giuleşti, a fost nevoit să urmărească partida din tribună, alături de Adrian Iencsi. Gazeta a scris săptămîna trecută că şefii din Giuleşti nu intenţionează să-i prelungească veteranului de 35 de ani înţelegerea care-i expiră peste două luni. (Andrei Crăiţoiu)

Stan a venit la pauză
Recent operat de hernie, directorul general al Oţelului, Marius Stan, nu a intenţionat să vină ieri la meci. Totuşi, oficialul gălăţean nu a rezistat să urmărească partida la televizor, iar la pauză s-a prezentat la stadion. Ar fi fost prima partidă din acest sezon de la care ar fi absentat Marius Stan. (Sorin Gheorghe)

Copos n-a fost talisman
Supărat că Rapidul are o evoluţie modestă, George Copos a fost în pauza meciului la vestiar, pentru a discuta cu jucătorii. Patronul giuleştean le-a reproşat acestora jocul din prima repriză şi le-a spus că vrea neapărat victoria. "Jucăm slab, ne trebuie nişte apă de mare", le-a zis Copos fotbaliştilor. (Andrei Crăiţoiu)

"Dacă n-o batem pe Dinamo duminica viitoare, ne luăm adio de la cupele europene. Trebuie să fim mulţumiţi şi cu un punct de la Galaţi, jocul n-a fost reuşit"
Nae Manea, vicepreşedinte Rapid

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”