FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - OȚELUL 2-1

Viorel Moldovan, dur cu Rapid, în ciuda victoriei: „Nu convinge. Parcă are un singur ritm”

Rapid - Oțelul, foto Raed Krishan (GSP) +43   FOTO
Rapid - Oțelul, foto Raed Krishan (GSP)

Articol de - Publicat duminica, 04 februarie 2024 08:15 / Actualizat duminica, 04 februarie 2024 10:38

Viorel Moldovan, fost jucător la Rapid, a analizat victoria echipa lui Cristiano Bergodi cu Oțelul, 2-1.

Fostul internațional a felicitat-o pe Rapid pentru a treia victorie din trei meciuri în 2024, dar spune că formația alb-vișinie nu are un joc suficient de bun.

Dorinel Munteanu, derapaj rasist la adresa suporterilor rapidiști: „Câțiva au fost mai «bronzați»”
RAPID - OȚELUL 2-1

Concluziile lui Viorel Moldovan după Rapid - Oțelul

„Rapid rămâne consecventă cu ceea ce a arătat în acest început de an. Rapid câștigă, dar nu convinge. Rapid a fost precaută. Cred că a lăsat deliberate inițiativa adversarei. A profitat de greșelile din defensiva Oțelului. Face 2-0 pe final și intră cu acest avantaj la pauză, iar în repriza a doua nici nu prea a mai ajuns în careul Oțelului, care a avut inițiativa.

A marcat și a pus presiune pe Rapid, care a tremurat pe final. Rapid face 9 puncte în 3 meciuri, dar jocul nu mă convinge. Nivelul este modest. Dar acumulează puncte și se poate construit pe asta. Dar parcă vreau să văd un progres mai mare de la meci la meci.

Parcă rapidiștii au momente în care pedalează în gol, parcă nu au nerv. Parcă au un singur ritm. Bergodi nu cred că e mulțumit. Jocul nu te poate mulțumi. Te mulțumesc punctele, dar jocul nu. Nu doar acum a suferit mijlocul Rapidului, ci în toate meciurile. Lipsește acea dinamică, lipsesc acei jucători creativi care să ducă mingea în față”, a spus Viorel Moldovan la PrimaSport.

E bine că am câștigat al 3-lea meci la rând, asta ne dă un moral foarte bun. Am făcut o primă repriză foarte bună. Faptul că am jucat cu doi atacanți a fost un lucru bun. Am avut ocazii, cred că este o victorie meritată, felicit băieții. Nu ne-am dorit să ne retragem, dar am făcut-o în ultimul sfert de oră. Am luat acel gol dintr-o aruncare de la margine. Oțelul este o echipă care aleargă mult, au încercat, bravo lor.

- Cristiano Bergodi

FOTO. Cele mai tari imagini din Rapid - Oțelul

+39 FOTO

VIDEO. Jucătorii Rapidului au sărbătorit alături de fani

Titularul Rapidului nu e sigur de viitorul în Giulești: „Vorbeam cu domnul patron...”
Rapid - Oțelul 2-1
Marian Aioani, declarații curajoase după ce Rapid a învins-o pe Oțelul: „Mergem la Cluj să câștigăm. Vreau să mă bat la titlu!”