FOTBAL  »  Superliga  »  FC BRAŞOV

Retrospectiva turului în cifre » Buga, perla Braşovului

Articol de , - Publicat duminica, 23 decembrie 2012 00:00 / Actualizat luni, 09 septembrie 2013 15:13

Braşovenii au avut de-a lungul celor 19 etape evoluţii oscilante, cu rezultate ce au surprins atît pozitiv cum este cazul succesului cu Steaua, dar şi negativ dacă ne uităm la remiza cu Bistriţa ori înfrîngerea cu Pandurii de pe teren propriu.

În tot acest timp, patronul "stegarilor" şi-a continuat obiceiul de a schimba des antrenorii, obicei ce l-a dus pe prima poziţie într-un clasament alcătuit pe baza înlocuirii tehnicienilor în ultimii ani.

În sezonul curent, Mugurel Buga, fotbalist pentru care nu s-a mai găsit un loc în Giuleşti a trăit în toamna lui 2012 a doua tinereţe în "sportul rege": 7 goluri, cu două mai puţine decît au marcat toţi cei 8 atacanţi utilizaţi de Rapid în 2012/2013!

Linie de clasament
8.BRAŞOV - 7 victorii - 5 remize - 7 infrîngeri - (26-27) - 26 puncte

Braşovul a pierdut 3 partide pe teren propriu, cu Astra, Petrolul şi Pandurii, fapt ce-i clasează pe locul 5 în clasamentul meciurilor jucate acasă. Printre rezultatele bune se numără victoriile cu Steaua şi Vaslui, dar şi remiza cu Dinamo.

În deplasare, au înregistat un singur succes, în Giuleşti, în rest, au mai scos 4 puncte de pe teren advers.
-11 puncte din 18 au scos braşovenii din confruntările cu nou-promovatele;
-7 puncte din 21 posobile au scos stegarii din duelurile cu echipele clasate înaintea lor la finalul celor 19 runde;

Au contabilizat minute 25 de jucători. Iulian Popa este singurul jucător ce a bifat minute în toate partidele.

6 străini au îmbrăcat tricoul braşovenilor, din aceştia Velayoş şi Viveiros au strîns prezenţe în 17 jocuri.

-Cei mai tineri jucători cu minute bifate în campionat: Enceanu şi Damian, ambii născuţi 1994;
-5 tineri autohtoni născuţi după Revoluţie au evoluat pt gruparea "de la poalele Tîmpei;
-Cel mai vîrstnic jucător utilizat a fost Mugurel Buga, născut 77.

11 jucători şi-au trecut numele pe tabelă,  golgheteri fiind: Buga 7 goluri, Iulian Popa şi Batin 4 goluri;

Cei mai buni pasatori: Viveiros, Buga, Batin- 3 pase de gol;
-de menţionat că Paul Batin a mai contabilizat şi 3 penalty-uri obţinute.

Antrenori pe bancă: Ionut Badea (8 jocuri) - 9 puncte; Adrian Szabo (două mandate, 7 meciuri) - 14 puncte; Sorin Cîrţu (4 meciuri) - 3 puncte:

-seria cea mai lungă de meciuri fără înfrîngeri: etapele 9-12 - 10 puncte;
-cea mai slabă perioadă a fost înregistrată în etapele 13-16, perioadă în care au scos doar un punct din 4 jocuri;
Cea mai bună clasare: locul 5, etapele a 2-a;
Cea mai slabă clasare: locul 13, etapa a 6-a;

Cele mai clare victorii au fost obţinute cu scorul de 3-1 (Mediaş, Steaua şi Viitorul);

Cea mai severă înfrîngere: CFR Cluj-Braşov 5-0 (a fost singurul meci pierdut la mai mult de un gol diferenţă);

Cartonaşe roşii: Taborda, Velayos, Madeira şi Olariu;

Cele mai multe galbene: Madeira - 6 galbene;

13 arbitri au condus la centru Braşovul, din aceştia, cele mai multe prezenţe le-au înregistrat Ovodiu Haţegan şi Radu Petrescu, cîte 3 meciuri.