FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - U CRAIOVA 3-1

Revanşa

Articol de GSP - Publicat luni, 19 octombrie 2009 00:00

Demis de la Ştiinţa în finalul sezonului trecut, Napoli s-a răzbunat pe fosta echipă învingînd-o fără probleme, 3-1

De cînd aştepta acest meci Napoli! Alungat de la Craiova, italianul a vrut să le arate oltenilor ce greşeală au făcut. Iar băieţii săi şi-au luat misiunea în serios, cu două ocazii mari în primele 10 minute. Nici nu era greu în faţa unei apărări improvizate! Golul n-a întîrziat mult, Strătilă a centrat în faţa porţii, iar Mitchell a deviat în propria poartă (13).

Gazdele au forţat în continuare şi au mai marcat o dată prin Ganea (22), lansat excelent de Djokici. Dacă bara nu se opunea în două rînduri, "albaştrii" intrau la pauză cu un handicap imposibil de remontat! Prima lor ocazie a venit abia în prelungirile primei părţi, de la veteranul Trică.

Încă din debutul reprizei seunde, Craiova a riscat tot mai mult. Dar M. Costea (48), Wobay 953) şi Badea (54) au ratat ţinta. La fel şi Djokici, atacantul Astrei, care a irosit cele mai mari ocazii (59, 74). Eliminările lui Paulinho (80), simulare, şi Trică (86), proteste violente, au făcut ca finalul să se joace pe contre.

Şi, deşi Costea a redus din diferenţă (88), Miranda (90) a închis tabela. Iar Craiova rămîne fără victorie în deplasare!

Trică: "Îmi cer scuze"
În minutul 86, Trică a răbufnit la adresa centralului Deaconu. Enervat pentru un fault acordat, mijlocaşul Craiovei a protestat vehement, iar după ce a văzut "galbenul", s-a îndreptat ameninţător către arbitru, lovindu-l chiar peste faţă. La final, Trică a declarat: "Îmi cere scuze faţă de colegi, faţă de arbitru. Regret, aşa ceva nu se face, dar nu m-am mai putut controla".

Prepeliţă stă două săptămîni
În minutul 33, Andrei Prepeliţă şi Paulinho s-au ciocnit violent la mijlocul terenului. În urma fazei, cei doi au şi fost avertizaţi, iar craioveanul nu a mai putut continua jocul. El a fost transportat la spital unde piciorul i-a fost pus în ghips. "Nu e nimic foarte grav, a fost doar o lovitură mai puternică la genunchi. Va sta cel mult două săptămîni", a declarat Adrian Mititelu la finalul jocului.

Interzişi la meci
Cei 200 de fani olteni nu au putut intra pe stadion. Motivul? Ei nu aveau bilete la meci şi nici nu şi-au putut cumpăra deoarece clubul Astra nu a mai vîndut tichete în ziua meciului. Nici măcar intervenţia lui Adrian Mititelu nu i-a înduplecat pe organizatori şi în semn de protest, jucătorii lui Eugen Neagoe au ieşit cu întîrziere pe gazon, startul meciului fiind amînat cu jumătate de minut.

"Trică pune mult suflet pe teren. Nu mă aşteptam la aşa ceva din partea lui, dar poate n-a mai suportat"
Adrian Mititelu, patron U Craiova

Sînt fericit pentru jocul prestat, în prima repriză puteam marca de patru ori. Băieţii mei au jucat perfect!"
Nicolo Napol, antrenor Astra

"Nu am jucat nimic din ce ne-am propus. Unii jucători au crezut că deja s-a terminat campionatul. Probabil că Trică va fi pedepsit pentru gestul său"
Eugen Neagoe, antrenor U Craiova

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”