FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA -STEAUA 0-0

FOTO Alertă pentru roș-albaștri! Astra a ținut în șah campioana, 0-0, și diferența dintre Steaua și ASA Tg. Mureș s-a redus la două puncte

Articol de GSP - Publicat duminica, 12 aprilie 2015 21:25

Astra și Steaua s-au întîlnit într-un meci din etapa a XXVI-a a Ligii 1 și, deși ocaziile n-au lipsit, cele două formații n-au reușit să marcheze nici un gol.

Steaua a fost privată de un gol ca și făcut, după ce, în minutul 11, Adi Popa a fost semnalizat eronat într-o poziție de ofsaid. La acea fază, mijlocașul scăpase singur cu portarul Lung Jr.

Finalul primei părți a fost cu ghinion pentru Cristi Tănase, căruia i-a recidivat accidentarea suferită în meciul cu Gaz Metan și a fost schimbat cu Nicolae Stanciu.

Debutul reprizei secunde a însemnat și cea mai mare șansă de a înscrie pentru Astra. Arlauskis l-a oprit bine în prima fază pe Fatai, însă mingea a revenit la atacant și poarta a rămas goală. Fatai a trimis balonul pe spațiul porții, dar Varela a scos de pe linia porții.

Roș-albaștrii au ridicat capul din pămînt abia în minutul 74, cînd șutul lui Neagu, intrat cu 14 minute mai devreme, se duce puțin peste poarta lui Lung Jr. Șapte minute mai tîrziu, și Gabi Iancu a executat frumos o lovitură liberă de la 20 de metri, însă balonul a trecut de puțin pe lîngă stîlpul din dreapta porții Astrei.

Campionii rămîn lideri și după această etapă, însă avansul față de locul doi ocupat de ASA Tîrgu Mureș a scăzut la două puncte. Ultima dată cînd a mai fost această diferență între liderul Ligii 1 și următoarea clasată s-a întîmplat în etapa a XII-a, cînd urmăritoare era CFR Cluj, cu 26 de puncte. De partea cealaltă, Astra ocupă locul 5, cu 41 de puncte, și e la patru lungimi în spatele lui CS "U" Craiova, care se află pe poziția a patra.