FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN MEDIAŞ - UNIREA URZICENI 1-0

S-a fript!

Articol de GSP - Publicat duminica, 22 martie 2009 00:00

"Bursucul" a păţit-o la Mediaş, unde Gazul a căpătat consistenţă pe mîna ex-stelistului Vîtcă

Mediaşul a "pîrlit" Urziceniul, cum a făcut-o şi cu Dinamo, şi cu Poli Timişoara!;) Prima a scăpat doar cu ajutorul lui Lajos, care i-a oferit la final un 1-1. A doua a scăpat din pricina impreciziei lui Bud, scor 0-0.

Pentru prima dată în acest sezon pe teren propriu, Gazul a preferat ieri prudenţa în locul ofensivei totale. Kubala, şut în Galamaz (16), şi Dudiţă, trasor de la 25 de metri (20) au încercat primii poarta lui Arlauskis. A urmat ghiuleaua formidabilă a lui Bud, din 30 de metri, care a şters vinclul (34). Unirea a replicat şters, mingile lungi, de inspiraţie britanică, ajungînd greu la Dănălache, eclipsat de uriaşul Markovici, sîrbul de 2,04 metri.

Mediaşul a forţat după pauză, cu acelaşi Markovici pe post de vîrf împins la fazele fixe. Dudiţă a scăpat singur, dar a fost blocat de Fernandez (58), apoi Todea a lovit năpraznic de la 20 de metri, Arlauskis a respins în faţă, iar Bud a împins în plasă (60). :( Abia atunci meciul s-a încins. "Bursucul" şi-a împins echipa sus, iar Rusescu a ratat egalarea din 5 metri (70)! Vîtcă a scos incredibil şutul lui Bordeanu (71), iar Brandan a fost la o palmă de gol, printr-un lob de la 40 de metri (72). Urziceniul a forţat cu toate liniile, dar Vîtcă a fost peste tot. Inclusiv în faţa lui Bilaşco, care nu l-a putut bate din 4 metri (89). Unirea a păşit fals, iar Gazul speră, cu argumente, să scape de retrogradare.

"Nu avem nici o scuză pentru înfrîngere. Dar Gazul se va salva de la retrogradare, după ce va bate aici şi pe Rapid, şi pe CFR"
Dan Petrescu, antrenor Unirea Urziceni

"Am fost sunat de domnul Argăseală şi de jucătorii de la Steaua, care m-au felicitat. Îmi pare rău de Zapata. Sînt prieten cu el"

Cosmin Vîtcă, portar Gaz Metan

"Am luat 5 puncte din duelurile cu Dinamo, Poli şi Urziceni. Ultima mi se pare echipa cea mai bună din Liga 1"
Cristi Pustai, antrenor Gaz Metan

FLASH

FLASH

"Nu ca Zapata"
Dan Petrescu şi-a avertizat jucătorii, cu cîteva minute înainte de joc, că trebuie să îşi ajute portarul. "Aveţi grijă! Zapata nu e singurul vinovat de golul ăla. Trebuia să-l ajute şi fundaşii", le-a spus "Bursucul". Pînă la urmă, Urziceniul a pierdut pe mîna propriului portar, după o fază în care acesta nu a fost ajutat de fundaşii săi centrali. "Am luat un gol nepermis! Măcar dacă nu le spuneam", a răbufnit, la final, Dan Petrescu.

Premoniţie
Atacantul Cristian Bud a marcat primul său gol pentru Gaz Metan, după ce în confruntările cu Dinamo şi Poli a ratat exasperant. "Mi-am zis înainte de meci că la Timişoara am ratat, cu Dinamo am ratat şi că a venit momentul să marchez. Asta s-a şi întîmplat şi sînt foarte fericit. Mă bucur că am răsplătit încrederea domnului Pustai, dar trebuie să continui în aceiaşi notă. Dacă nu venim cu cel puţin un punct de la Braşov, victoria cu Urziceni nu înseamnă nimic", a declarat Bud la finalul întîlnirii cu ialomiţenii.

Contre Petrescu - Balaj
Agitaţia pe bancă a "Bursucului" i-a atras atenţia centralului Cristi Balaj, care l-a luat la ochi pe antrenorul Unirii încă din minutul 8. Atunci, Dan Petrescu a ieşit vijelios de sub copertină pentru a-i impulsiona pe cei doi atacanţi, Dănălache şi Tibi Bălan. La fel de furtunos a ţîşnit, de la centru, arbitrul Balaj, care i-a cerut imperios să se calmeze pentru că, altfel, îl trimite în tribună. Şi în teren spiritele au fost agitate în prima parte a jocului, Brandan sărind la gîtul lui Dudiţă, în minutul 17, reproşîndu-i o intrare cu talpa.

Cot în plex
În minutul 44, Urziceniul a reclamat o lovitură de "roşu" la Burns. Acesta s-a ciocnit violent, la centrul terenului, cu Cristi Todea, la o fază banală în care ambii jucători au urmărit mingea. Mijlocaşul Unirii i-a arătat lui Balaj că a fost lovit cu cotul, apoi, imediat, s-a prăbuşit la pămînt, cu respiraţia tăiată. Medicii l-au pus pe picioare, dar Burns s-a resimţit şi la pauză. Pădureţu a reclamat şi el o lovitură la rinichi, după o ciocnire cu Markovici în careul Gazului (54).

"Ne salvăm"
Antrenorul Mediaşului, Cristi Pustai, e convins că echipa sa va reuşi să se salveze de la retrogradare. "Nici Dinamo, nici Poli, nici Urziceniul nu a putut să ne bată. Vom cîştiga toate meciurile pe teren propriu, indiferent de adversar. Avem consistenţă în joc, uneori facem spectacol. E normal să rămînem în Liga 1", a spus Pustai. "Am luat 5 puncte din duelurile cu Dinamo, Poli şi Urziceni. Ultima mi se pare echipa cea mai bună din Liga 1", a adăugat "Profesorul".