FOTBAL  »  Superliga  »  FC VASLUI - POLI TIMIŞOARA, JOI, ORA 19:30, DIGISPORT ŞI LIVETEXT GSP.RO

S-au dat ordinele de luptă la Timişoara » Iancu: "Vreau să văd sacrificiu!"

Marian Iancu

Articol de GSP - Publicat marti, 03 mai 2011 00:00 / Actualizat marti, 03 mai 2011 11:24

Poli ştie că o aşteaptă infernul în Moldova, dar e pregătită să bată. Bănăţenii au o singură opţiune dacă vor să ia titlul: să învingă la Vaslui şi, ulterior, în fiecare partidă rămasă.

Chiar dacă echipa e pe primul loc, programul bănăţenilor e unul dificil, cu jocuri la Oţelul şi cu Dinamo.

Uhrin a umblat la moralul jucătorilor, încercînd să transforme în elan presiunea finalului de sezon. "Nu toate echipele au apăsarea rezultatelor pentru că nu toate se bat pentru obiectivul pe care-l avem noi", le-a spus cehul fotbaliştilor de la Poli. Altfel, ordinele de luptă dinaintea meciului cu Vaslui s-au scris deja, iar directivele sînt limpezi.

1. "Un gol în plus faţă de adversar"
Patronul Marian Iancu le-a cerut tuturor să facă orice pentru o victorie cu Vasluiul. "Le-am spus clar că nu mă interesează cum, dar să pună mingea la centru şi să dea un gol mai mult decît adversarul!", a declarat Iancu pentru Gazeta Sporturilor.
În aceste condiţii, Uhrin se vede obligat să înceapă cu Ianis Zicu, golgeterul bănăţenilor, menajat în meciul cu "U" Cluj, cînd a jucat doar pe final. Cu Braşovul, machedonul a intrat în minutul 58 şi, după 4 minute, i-a pasat lui Goga pentru golul de 2-0.

2. "Totul pentru victorie"
Dusan Uhrin e sec în declaraţii, însă în cazul său tonul face melodia. "Sîntem obligaţi să jucăm pentru a cîştiga. La Vaslui şi în restul meciurilor", a spus antrenorul. "Vreau să văd sacrificiu!", a completat patronul Marian Iancu. Timişoara a cîştigat doar 6 partide în deplasare în acest sezon, adunînd, în schimb, 8 egaluri şi acea înfrîngere din Giuleşti, cu Rapidul, scor 2-3.

3. "Corecţii în apărare"
Deşi i s-a transmis din lojă că trebuie să bată, Uhrin va trebui să construiască echipa plecînd de la apărare. "Taborda ne-a ţinut, cu Braşovul. În repriza a doua am fost măcelăriţi! Asta trebuie să corecteze Uhrin", a spus Iancu. "De înscris, sigur vom înscrie, nu-mi fac probleme", a completat patronul lui Poli, la GSP TV. Timişoara a marcat de 24 de ori în deplasare, încasînd doar 18 goluri.

6 puncte a obţinut Timişoara din ultimele două partide, după 2-1 la "U" Cluj şi 2-0 cu Braşovul

11 victorii pe teren propriu în 15 partide a obţinut în acest sezon FC Vaslui, marcînd 29 de goluri şi primind doar 11