FOTBAL  »  Superliga  »  PRONOSTIC PESIMIST

Sandu: "Peste 30 de ani va depăşi o echipă din România grupele Ligii" / Eşti de acord?

Articol de GSP - Publicat marti, 02 decembrie 2008 00:00

Mircea Sandu a analizat astăzi şansele la titlu ale echipelor din topul Ligii 1, dînd şi un pronostic pesimist în perspectiva europeană a formaţiilor din România.

Preşedintele FRF a comentat lupta pentru locul 1:
"Nu există favorită, după părerea mea. Eu zic că se vor bate cinci echipe la câştigarea titlului: Dinamo, Urziceni, Timişoara, Steaua şi CFR. Dacă Timişoara îşi va recăpăta cele şase puncte de la FIFA, dacă îşi va păstra jucătorii şi pe Uhrin, atunci va deveni foarte periculoasă în lupta pentru campionat.

Rapid, Craiova, Argeşul, Vaslui, Braşov se vor bate pe celelalte locuri. Buzăul şi Otopeniul sunt retrogradate şi mai sunt şase echipe care se luptă pentru a rămâne în primul eşalon: Iaşi, Pandurii, Bistriţa, Mediaşul, Farul, chiar şi Oţelul" a spus Mircea Sandu.

Întrebat cînd va depăşi o echipă românească faza grupelor Ligii Campionilor, Sandu a fost tranşant: "Peste 30 de ani".

Cea mai mare dezamăgire a lui Sandu în acest an a fost reprezentată de echipele româneşti care au participat în Cupa UEFA.
"Dacă vreţi să nominalizez pe cineva ca dezămăgire, pot să le numesc pe toate cele cinci echipe care au ratat calificarea în grupele Cupei UEFA" :(.

Mircea Sandu a analizat astăzi şansele la titlu ale echipelor din topul Ligii 1, dînd şi un pronostic pesimist în perspectiva europeană a formaţiilor din România.

Preşedintele FRF a comentat lupta pentru locul 1:
"Nu există favorită, după părerea mea. Eu zic că se vor bate cinci echipe la câştigarea titlului: Dinamo, Urziceni, Timişoara, Steaua şi CFR. Dacă Timişoara îşi va recăpăta cele şase puncte de la FIFA, dacă îşi va păstra jucătorii şi pe Uhrin, atunci va deveni foarte periculoasă în lupta pentru campionat.

Rapid, Craiova, Argeşul, Vaslui, Braşov se vor bate pe celelalte locuri. Buzăul şi Otopeniul sunt retrogradate şi mai sunt şase echipe care se luptă pentru a rămâne în primul eşalon: Iaşi, Pandurii, Bistriţa, Mediaşul, Farul, chiar şi Oţelul" a spus Mircea Sandu.

Întrebat cînd va depăşi o echipă românească faza grupelor Ligii Campionilor, Sandu a fost tranşant: "Peste 30 de ani".

Cea mai mare dezamăgire a lui Sandu în acest an a fost reprezentată de echipele româneşti care au participat în Cupa UEFA.
"Dacă vreţi să nominalizez pe cineva ca dezămăgire, pot să le numesc pe toate cele cinci echipe care au ratat calificarea în grupele Cupei UEFA" :(.

Citește și:
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Altele
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Superliga
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
Handbal
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
Crește vârsta de pensionare în România, pentru femei. Modificările se vor aplica până în 2035
Profit.ro
Crește vârsta de pensionare în România, pentru femei. Modificările se vor aplica până în 2035
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (16)
 •  02 Decembrie 2008, 20:33

Bine, bine zice Mircea Sandu asta! Peste 30 de ani!!! Da, sunt de acord cu el, ca doar peste 30 de ani reuseste si el sa moara si sa vina cineva CAPABIL la conducerea FRF care sa mai ajute si fotbalul!!!

 •  02 Decembrie 2008, 19:44

foarte de acord,mai ales ca asa isi recunoaste in sfarsit incompetenta....cam cat de prost trevbuie sa fi ca sa spui ca fotbalul condus de tine e la 30 de ani de Europa????ce ziceti???

 •  02 Decembrie 2008, 19:31

io zic k in 10 ani..dak nu se intampla ceva si se aduc jucatori cu salarii de la 500.000 euro in sus...si aqm cu criza asta fin o sa se vanda valorile...(ma refer in special al steaua)..da si dak ramanem la nivelul asta al campionatului ioo zic k nare kum sa nu ne calificam in 0 de ani. dar ne calificam in 2 sezoane dak incepe steaua de acum sa dubleze salariile la cei valorosi( ma refer la aparare (2-3 jucatori de la mijloc in sus) iar restul sa fie jucatori cu 500-700 de mii de euro salariu.

Vezi toate comentariile (16)
Comentează