FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - OŢELUL 4-0

Show de gală

Articol de - Publicat duminica, 22 martie 2009 00:00

Rapidul a făcut spectacol aseară în faţa Galaţiului şi a urcat pe locul trei, la doar două puncte de liderul Dinamo

Rapid continuă să fie o echipă a paradoxurilor. Pe măsură ce patronatul vizualizează tot mai clar spectrul falimentului iminent, scenariu inconfundabil marca George Copos, trupa de pe teren capătă o consistenţă şi o vigoare de nebănuit în pauza de iarnă.

Pe furiş, se infiltrează spre podium şi visează la marea lovitură a sezonului: titlul!;)

FURIA VIŞINIE
Oţelul a simţit aseară pe propria piele ce înseamnă un Rapid furios: ocazii, presing agresiv în treimea Galaţiului, soluţii surprinzătoare la finalizare şi un chef teribil de spectacol. Herea (15) a declanşat prăpădul: pătrundere cu rajoasă pe dreapta, urmată de un şut la colţul scurt, blocat de Kolev.

A fost numai încălzirea pentru portarul bulgar, care, patru minute mai tîrziu, face acte de eroism. Respinge mai întîi trasorul lui Spadacio şi apoi se opune mira culos reluării din 8 metri a lui Djalovici, :O aflat singur cu goal-keeperul Oţelului!

Dezlănţuiţi după pauză
Iar după o încercare timidă de replică a Galaţiului, luft Giurgiu la 5-6 m de Andrade, se produce pînă la urmă inevitabilul: centrare Grigorie de pe flancul drept, deviere cu capul a lui Herea (33) şi e 1-0!

Avantajul se dublează repede după pauză, cînd Bozovici îi pune o minge pe tavă lui Grigorie, care mişcă din nou tabela în minutul 51. Rapidul şi-a permis chiar luxul de a refuza un penalty, :) dar să închidă apoi conturile cu o reuşită de forfait a lui Spadacio. Iar în prelungiri, Grigore (90 plus 3) a pus "frînă" la 4-0 pentru Rapid.

Premieră: gol Herea!
Meciul de aseară a adus primul gol al lui Ovidiu Herea în tricoul Rapidului. Mijlocaşul ofensiv transferat în toamna lui 2007 de la Progresul a avut nevoie de 41 de meciuri în Liga I ca să înscrie prima dată pentru giuleşteni! Herea i-a costat pe rapidişti 500.000 de euro. (Cătălin Popescu)

L-a pedepsit pe Pitbull
Marian Rada a schimbat atacul faţă de jocul cu CFR Cluj. Antrenorul l-a lăsat pe bancă pe Claudio Pitbull, autorul unei mari ratări acum o săptămînă, şi l-a trimis în prima echipă pe Joao Paulo Pinto. Portughezul de 29 de ani a fost titular pentru prima dată în retur. (Cătălin Popescu)

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”