FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ

Sougou spune că a ales CFR-ul pentru a-şi trece în palmares primele trofee: ”O carte cîştigătoare!”

Articol de GSP - Publicat marti, 21 iunie 2011 00:00 / Actualizat luni, 20 iunie 2011 23:04

Senegalezul poreclit ”Vîntul” e convins că ”vişiniii” vor face spectacol în Liga 1 sub comanda lui Jorge Costa


Transferul lui Modou Sougou (26 de ani) e considerat de clujeni lovitura verii în Liga 1. "Vişiniii" l-au curtat timp de jumătate de an pe jucătorul care în 2008 a fost aproape de FC Porto. Senegalezul s-a declarat măgulit de faptul că oficialii feroviarilor au insistat atît de mult pentru venirea sa la Cluj.

- Modou, de ce ai ales România şi un campionat fără atîta vizibilitate în Europa?
- Ceea ce vă pot spune e faptul că m-am simţit cu adevărat apreciat şi dorit de cei de la CFR Cluj. Am venit la o echipă care-şi propune să cîştige tot şi asta coincide cu obiectivele mele în plan sportiv.

- Ai lucrat cu Jorge Costa la Academica. Ce fel de antrenor e?
- Da, mă bucur să-l reîntîlnesc la Cluj. Un lucru e sigur. Fanii vor fi mulţumiţi cu spiritul ofensiv pe care va încerca să-l imprime Costa. Echipele lui atacă, atacă, atacă, pînă reuşesc să marcheze.

- În Portugalia erai poreclit "Vîntul" pentru viteza ta. Pe ce post preferi să joci?
- Am evoluat şi în centrul atacului, dar cel mai bine mă simt pe extreme. De acolo pot să-mi pun în valoare viteza şi tehnica. Nu vreau însă să mă transformaţi într-o vedetă. Deocamdată, n-am făcut nimic pentru Cluj.

CV Modou Sougou
- a jucat la Douanes (2001-2004), Leiria (2004-2005, 2006-2008), Setubal (2005-2006), Academica (2008-2011)
- a marcat 6 goluri sezonul trecut la Academica în 28 de meciuri
- are 10 meciuri şi un gol pentru echipa naţională a Senegalului

Lotul deplasat de clujeni la Abtenau
Portari: Mincă, Nuno Claro, Tiut
Fundaşi: Cadu, Panin, Rada, Nuno Diogo, Piccolo, Edimar, Lionn, Camora
Mijlocaşi: Peralta, Renan Garcia, Bastos, B. Sare, Kivuvu, Negruţ, Hora, Nicoară
Atacanţi: Ronny, Kapetanos, Buş, Batin
* G. Mureşan, E. Kone şi Sergiu Buş vor ajunge mai tîrziu în cantonament
* De Zerbi şi Maftei se recuperează după accidentările din sezonul trecut

Citește și:
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
FCSB nu-i mai tolerează salariul imens: pleacă?!
Superliga
FCSB nu-i mai tolerează salariul imens: pleacă?!
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (8)
cfrclujole
cfrclujole  •  24 Iunie 2011, 18:45
Postat de star01 pe 21 Iunie 2011, 08:17

S-AU CAM TERMINAT TROFEELE LA CUFURE....SECTA CIUMATILOR PORTOCALII E"PE DUCA" ASA SI CUFURE,poate doar "trofee in tinutul secuiesc" cu viitorul gheorghieni....!!!

Pe bune, e o varza in capul tau de ma si mir ca reusesti sa respiri singur!

archibald
archibald  •  21 Iunie 2011, 16:59
Postat de star01 pe 21 Iunie 2011, 08:17

S-AU CAM TERMINAT TROFEELE LA CUFURE....SECTA CIUMATILOR PORTOCALII E"PE DUCA" ASA SI CUFURE,poate doar "trofee in tinutul secuiesc" cu viitorul gheorghieni....!!!

ptr. star01: prostul dak nu-i fudul park nu e prost destul! N-aveti casa n-aveti masa toti va bat si toti va-njura.............Oaia la MogosOAIA! ))))))))))))))))))))))))) Traiti din osanza trecutului comunist si-n prostia unui makedon fudul!

black96
black96  •  21 Iunie 2011, 10:32
Postat de ghio_tractoristul pe 21 Iunie 2011, 02:47

Sau primA RETROGRADARE:

si voi a doua

Vezi toate comentariile (8)
Comentează