FOTBAL  »  Superliga  »  AMICAL » RAPID - SPORTUL 3-2

Spadacio plus, Ricardo minus

Articol de , - Publicat duminica, 29 iunie 2008 00:00

Brazilianul a făcut spectacol contra Sportului, în vreme ce stoperul n-a părut peste Maftei ori Constantin.

Contribuţia pe care a adus-o la două dintre cele trei goluri, plus alte faze spectaculoase care l-au avut ca protagonist i-au creat lui Juliano Spadacio (27 de ani) scenariul potrivit pentru un de­but excelent în alb-vişiniu. Mij­lo­caşul brazilian a apărut în echipa folosită de Jose Peseiro în repriza a doua şi a evoluat în spatele vîr­furilor Boya şi Dobroiu. În acelaşi timp s-a aflat pe teren şi celălalt fotbalist transferat de la Nacional Funchal, Ricardo Fernandes (30 de ani), dar fundaşul n-a izbutit să impresioneze.

Fantezie sud-americană
Spadacio a şutat prima dată pe poartă la doar două minute de la in­trarea sa pe teren, o minge scoa­să greu de portarul Sportului, şi a im­­­presionat mai ales prin tupeul a­rătat în joc. A cerut des mingea şi a par­ticipat la majoritatea acţiu­ni­lor de atac, deşi a fost abia la prima apariţie în echipă.

Sud-americanul a fost decisiv cu două acţiuni-cheie realizate în ultimele şase minute ale partidei cîştigate de Rapid cu 3-2. Mai întîi a şutat puternic din lovitură liberă, iar din respingerea portarului a ieşit golul egalizator al lui Răduţă, iar golul victoriei alb-vişiniilor a fost sută la sută brazilian. Cesinha şi Spadacio au pasat rapid, din prima, iar Juliano i-a ridicat mingea lui Sisi peste fundaşii “studenţilor”, pen­tru 3-2.

Puternic, dar lent
Fernandes a făcut pereche în cen­trul apărării cu Dănuţ Perjă. Spor­­tul n-a marcat cîtă vreme Pe­se­i­ro a folosit această compo­nenţă a defensivei, dar lusitanul nu a ară­tat calităţi care să-l pro­pul­seze îna­intea lui Maftei sau Marius Con­stantin, stoperii titulari. Extrem de puternic, Ricardo a părut destul de lent şi incomodat la acţiuni în viteză.

4 brazilieni are Rapidul în lot. În afara lui Spadacio, mai sînt An­drade, Cesinha şi Julio Cesar

Rapid - Sportul 3-2
Au marcat: Herea (68, penalty), L. Răduţă (84), Cesinha (89) / Curelea (19), R. Patriche (40)
Rapid: Andrade - Păun, Maftei, M. Constantin, Bozovici - L. Răduţă, C. Lazăr, Pancu, Cesinha - Joao Paulo, Boya. Au mai jucat: A. Marinescu, Dobroiu, D. Bratu, R. Fernandes, Perjă, I. Stancu, Matos, Herea, N. Grigore, Spadacio. Antrenor Jose Peseiro

“Eu am fost mulţumit şi de Spadacio, şi de Fernandes. Trebuie ţinut cont totuşi de momentul în care ne aflăm, unul în care mai importantă este pregătirea. Promit că evoluţiile lor vor creşte de la o zi la alta!”
Jose Peseiro antrenor Rapid

250.000 de euro primeşte anual Spadacio, dublu decît Maftei

Citește și:
Florin Tănase n-a plecat cu autocarul echipei de la Mioveni!
Superliga
Florin Tănase n-a plecat cu autocarul echipei de la Mioveni!
Gigi Becali i-a „mitraliat” pe toți jucătorii, apoi a anunțat ce face dacă NU intră în play-off: „Gata, mă retrag!”
Superliga
Gigi Becali i-a „mitraliat” pe toți jucătorii, apoi a anunțat ce face dacă NU intră în play-off: „Gata, mă retrag!”
Ce s-a întâmplat la finalul meciului FC Argeș - FCSB 1-0
Superliga
Ce s-a întâmplat la finalul meciului FC Argeș - FCSB 1-0
Vedeta lui PSG s-a îndrăgostit de o fostă studentă la științe politice, care a renunțat la școală pentru ... dansuri orientale
Campionate
Vedeta lui PSG s-a îndrăgostit de o fostă studentă la științe politice, care a renunțat la școală pentru ... dansuri orientale
2026 începe cu un mare faliment
Profit.ro
2026 începe cu un mare faliment
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Surpriză imensă în Top 100 cei mai bine plătiți sportivi din 2025

Vedeta lui PSG s-a îndrăgostit de o fostă studentă la științe politice, care a renunțat la școală pentru ... dansuri orientale


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează